Acelya
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Acelya

ACELYANIN DÜNYASI DOSTLUGUN VE SEVGININ TEK SIMGESI

PortalPortal  AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter''

YazarMesaj
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan
Doğum tarihi : 01/04/65

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Empty
MesajKonu: Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter''   Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Icon_minitimePtsi Tem. 20, 2009 4:39 pm

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Gm_1244141786

'' Bu galiba sevdaların yazılmamış yasasıdır; büyük aşklar küçük nedenlerle biter!
Çünkü o büyük aşkları ancak iyi insanlar yaşayabilir.İyi insanlarda; alçaklık,kalleşlik ve ihanet gibi
''büyük nedenlere'' tevessül edecek kadar küçülemezler. Dolayısıylada ayrılık nedenleride küçük olur.''
(Mehmet Emin Kazcı ''hüzün kalır geriye'' adlı kitabından

İnsan Sevdiğini Görmediğinde..

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Y1pjhshihok7vfnxo31ixh_yf5btud0ln_suhfwlkmmrqokcsmfxfs_nc_w0demmok9bxrysu0tjpe_1242945412

İnsanlar Allah'ı görmeden seviyorlar.
Ama Allah'a inananların çoğu, bir insanın bir başka insanı hiç görmeden sevmeyi sürdürebileceğine inanmıyor.
''bir insan başka bir insanı görmedende sevmeyi' sürdürebilir...

GELECEĞE MEKTUP

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' 1222546959roughsea_1241124458

Benim yaşlandığımı düşündüğün gün, Sabırlı ol lütfen ve beni anlamaya çalış…

Yemek yerken üstümü kirletirsem… üzerimi değiştirecek gücüm yoksa… Lütfen sabırlı ol. Benim sana bir şeyler öğretmek için seninle ilgilendiğim zamanları hatırla...

Seninle konuşurken, sürekli aynı şeyleri 1000 kere tekrarlıyorsam… sözümü kesme… beni dinle.

Sen küçükken, uyuyana kadar sana aynı hikayeyi 1000 defa tekrar tekrar okumak zorunda kalıyordum.

Banyo yapmak istemediğimde; Beni utandırma yada azarlama… Seni banyoya götürmek için icat ettiğim küçük yöntemlerimi ve oyunlarımı hatırla…

Yeni teknolojiler karşındaki cahilliğimi görürsen… bana zaman tanı ve beni yüzünde alaycı bir gülümsemeyle izleme…

Bazı zamanlarda unutkan olursam yahut konuşmalarımızda ipin ucunu kaçırırsam… lütfen hatırlamam için gerekli zamanı bana tanı… eğer hatırlayamazsam, sinirlenme… çünkü asıl önemli olan benim konuşmam değil, senin yanında olabilmem ve senin beni dinliyor olmandır.

Ben sana bir sürü şeyi nasıl yapacağını gösterdim… İyi yemek yemeyi, iyi giyinmeyi… yaşamı göğüslemeyi…

Eğer birşey yemek istemezsem, baskı yapma bana. Ne zaman yemem yada yememem gerektiğini ben gayet iyi bilirim.

Ve yaşlı bacaklarım yürümeme izin vermediğinde...

… bana elini ver… Tıpkı, benim sana ilk adımlarını atarken verdiğim gibi.

Ve bir gün artık daha fazla yaşamak istemediğimi söylediğimde… ve ölmek istediğimi… kızma… Birgün anlayacaksın…

yaşımın; zevk alma değil artık idareten yaşama yaşı olduğunu anlamaya çalış,

Bir gün şunu anlayacaksın:

hatalarıma karşın hep senin için iyi olanı gerçekleştirmeye çabaladım ve senin yolunu hazırlamaya çalıştım

Senin yanında olduğumda üzgün,kızgın yada güçsüz hissetme kendini. Benim yanımda olmalısın, beni anlamalısın ve bana yardım etmelisin.

Yürümeme yardımcı ol… ve yolumu sabır ile, sevgi ile bitirmeme....

Benim için yaptıklarını, bir gülümseme ve senin için her zaman taşıdığım çok derin bir sevgi ile geri ödeyebilirim ancak.

Seni çok seviyorum oğlum/kızım….

Ve hep seveceğim…

Bunu sakın unutma…
(alıntı)

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' 1222546941midafternoon_1241124469

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Empati1
Şu hayatta tek başına inzivada kalarak,

sadece kendi sesinin yankısını duyarak,

Hakikat’i keşfedemezsin.

Kendini ancak bir başka insanın aynasında tam olarak görebilirsin.

Elif Şafak/ Aşk

Serzeniş

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Vmsy400sx600mb2zz7

Sızlatmıyorsa Kalbini Bir Dertlinin Sesi,
Layık Olurmu Namına İnsan Denmesi:

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Kalp

Hadi yaramı sarmaya merhemin yok
yalandan da olsa gönül alamaz mısın?

MEVLANA

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Buz

Kaç yalancı yaz geçirdi
buz kesti gönlüm

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' A%C5%9Fk

Aşk ateştir...

Oynamayı göze alıyorsan,

Kül olmayı da göze alıyorsun demektir...

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Follow_ur_heart_by_happykootie

Kimin bahçesi viran olmuşsa
suçu kendinde arasın

Çünkü bahçe kapılarını herkese açmak
akıllıca bir yüreğin işi değildir.

Meltem girecek diye beklerken
fırtınalar kırıp geçer bütün dallarını

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' 1veda

Gayet iki yüzlü
Bir şekilde gülüşe gülüşe

ayrıldık

...
Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Yapboz

Oysa düşlemek ne güzeldi çocukken.
Nerden bilirdim yaşamın
Böyle parçalanarak süreceğini
Ve ömrümün,kendimi toplamakla geçeceğini...
Bir yap-bozum sanki,
Tek parçamı bile bulamadan,
Yeniden dağılıveriyorum.

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Ka%C3%A7%C4%B1yorum

Dışa kapılarımı kapadım.

Yazmak gene bir firarperestlikti özünde

ama artık dışarıya değil,

içeriye kaçıyorum.

Kendime

...

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' DDD_RED_03_by_scarabuss

Çöpe düşmüş,
bir inci-nin
inci-nmişliğini,
kim?
duyar!...

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Glgesk5

Gönlüm uçmak dilerken semavi ülkelere;

Ayağım takılıyor yerdeki gölgelere...

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Time_eclipse_by_monstermagnet
''vaktinden önce anlamanın şaşkınlığı mı
vaktinde anlamanın sevinci mi
ya da biraz geç kalmanın
o gereksiz tedirginliği mi
hangisi?

ama belli ki sonundayız her şeyin;
en sonunda."

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' 7902ef9e9288f02f7fb0f331309699f5

Gariptir insanoğlu;

yürümez,

sevmez,

mektup yazmaz,

ağlamaz ve dua etmez...

Sonra da mutlu olamıyorum, der!
Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Hayalkrkl%C4%9F
Düşüncelerine tutun.
Kendi vicdanının yargıcı,
Kendi günahının tövbekarı ol.
Kendi acısının sabredeni,
Kendi sıkıntısının ilacı,
Kendi dertlerinin dermanı ol.
Kendi yalnızlığının dostu,
Kendi cümlelerinin anlamı,
Kendi sessizliğinin sesi ol...

https://acelya.forumakers.com
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

MesajKonu: Geri: Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter''   Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Icon_minitimePtsi Tem. 20, 2009 4:42 pm

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Ertelemek1muzikli4ki
Bazen yorar insanı küçük şeyler; büyük sırlar vardır küçük şeylerin içinde. Açıldıkça açılırBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta boyuna posuna bakmadan...Bazen dinlendirir insanı uzaklar; uzakliğa bir yakınlığı vardır gözlerin. Gözlerin olduğu kadar gönlün de... Bazen durur tüm adımlar; adımların tembelliğinden değilBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta yolların düşündürücülüğünden. Öyle çetrefillidir kiBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta susar ayaklar da kimi zaman...Bazen sorar gözlerBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta diller kabul etse bile. Maharet gözleri bile ikna etmektirBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta güzel söz söylemek değil. Bazen durur dünyaBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta inecekler inerBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta sonra yoluna devam eder. Ne var kiBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta herkes için o duruş anı farklıdır. Kimisi içinse hiç dönmez dünyaBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta ki o da apayrı mesele. Bazen herşeyi bir mimik anlatırBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta bazen gözyaşıBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta bazen bir kelime. Ne kadar da ağır gelir söylemek bazen bir kelime bile. Bazen bir anıBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta bir ömür kokar. Bazen bir daha yaşayamayacağını hisseder insan içinde bulundugu ânı. Bazen şair olur insanBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta mısra kuramaz. Bazen mısra kurar insanBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta şair değildir. Bazen hiçbiridirBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta ne diyecegini bilemeyen sıradan biridir işte... Bazen yaşadıgını daha çok hisseder insanBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta öleceğini unutur büsbütün. Bazen yaşadığını tamamen unuturBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta hatta bazen her ikisini de.Bir anı bir anına uymaz derler ya insan içinBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta ya bütün anları birbirinin aynı olsaydı. Bazen korkutmaz mı bu ihtimal insanı? Bazen korkar insan gölgesinden. Gölgesinin şahsında kendisinden. Zira kendi vücudu geçmiştir güneşin önüne. Kendi eseridir gölgesi. Bazen susar insanBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta dudaklari çatlar susuzluktan. Bazen susar insanBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta söylenecek çok söz varken bile. Bazen dolar insanBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta kimse anlamaz. Bazen herkes anlarBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta kendisi kendisini anlamaz.Yalnızdır bazen insanBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta öyle yalnız bakar ki dünyaya. Bazense hiç yalnız değildirBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta nasıl baktığını bilirse.Bazen büyük görür insan kendiniBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta ne acizliktir! Bazen aciz görürBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta ne büyük bir görüş! BazenBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta 'bazen' değilBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta 'her zaman' demek gerek. Ama bilmek gerekBüyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Nokta ne zaman? Her 'bazen'in bir zamanı vardır.

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Uyuyan.bebek_1
En güzel uyku, ashab-ı kehfin uykusudur. Öyle ya, uyandıklarında, uyuduklarından daha farklı ve daha güzel bir dünyaya uyandılar. Uyandıklarında, zalimlerin kahrolup öldüğünü gördüler. Uyandıklarında, şikayetçi oldukları küfür ve gafletin dağılıp yok olduğunu fark ettiler. Uyandıklarında, sayıca az da olsalar direnmelerinin ezici çoğunluğun zulmünü önlediğine tanık oldular. Uyandıklarında, cılız da olsa direnerek, varlığın toprağına attıkları gerçek tohumunun çiçek çiçek bahar a durduğunu bildiler. Paraları geçersizdi sadece, önemsemediler. Mevki ve makamlarını terk edip, uykunun aczine teslim oldular, zamanın lehlerine işlediğini fark ettiler. Bak ki, sen de her sabah, uyuduğundan farklı ve güzel bir dünyaya açıyorsun gözlerini. Uyandığında, seni kıyama durmaktan alı koyan yorgunluğunun dağılıp gittiğini gördün. Uyandığında, kalbini yaralayan, aklını iğdiş eden dünyalık telaşların bir göz kapağının ardında dur/ul/duğunu fark ettin. Uyandığında, tek bir secdenin bile yeryüzü ve üzerindekilerden daha kıymetli olduğunu bildiğin sabah namazı seccadesinin yanı başında buldun bedenini. Uyandığında, tek bir “Allah” deyişle ebedi saraylar inşa edebileceğin kutlu bir vaktin , seherin, kucağında buldun kendini. Uyandığında, unuttuğun bedenin, göz ardı ettiğin varlığın uyandığında yine yeniden sana verildi. Unutulmuşluğun kuyusunda unuttuğun, unuttuğunu bile unuttuğun, uyanmasan da uyanman gerektiğini bile bilmediğin o gidişten, gözleri de gönlü de açılmış biri olarak döndün. Uyuduğuna değmiş değil mi?

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Al_Hamd_o_Lillah_by_aimalee

يا رب لك الحمد كما ينبغى لجلال وجهك ولعظيم سلطانك

“Ya Rab, lekel hamdu kema yenbaği li celali vechike ve li azimi sultanike” 'Ey Rabbim! Senin zâtının celaline ve senin hâkimiyetinin azametine layık şekilde sana hamd olsun'

- Bu dua ile ilgili hadis rivayeti ise şöyledir:

İbn Mace, Beyhakî ve Taberanî’nin Abdullah b. Ömer’den yaptıkları rivayete göre Hz. Peygamber(a.s.m) şöyle buyurmuştur: “Allah’ın kullarından bir kul, ‘Ya Rabb, lekel hamdu kema yenbeği li celali vechike ve li azimi sultanike’ duasını okudu. İki melek bunun sevabını yazmakta zorlandılar; nasıl yazacaklarını bilemediler. Bu sebeple, göğe çıktılar ve dediler ki: ‘Ey Rabbimiz! Senin kulun öyle bir şey söyledi ki, onu nasıl yazacağımızı bilemiyoruz’ Allah -Kulunun ne dediğini bildiği halde-, ‘Kulum ne dedi?’ diye sordu. Melekler: ‘Ya Rab! O şöyle dedi: ‘Ya Rabb, lekel hamdu kema yenbaği li celali vechike ve li azimi sultanike’ diyerek cevap verdiler. Bunun üzerine yüce Allah: ‘kulum ne söylediyse, siz onu olduğu gibi yazın; zaten kulum sonunda bana gelecek ve ben onun mükâfatını vereceğim” (bk. Kenzu’l-Ummal, h. No: 5127)
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

MesajKonu: Geri: Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter''   Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' Icon_minitimePtsi Tem. 20, 2009 4:43 pm

Üç kader sorusu...

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter'' 11975404602o2VgL

"Madem önceden biliyor ne yapacağımızı, o zaman ne yaparsak yapalım O'nun bildiğini yapıyoruz. Boş yere uğraşıp duruyoruz. Kaderin mahkûmuyuz."

Hemen kalk yerinden bir takvim yaprağına bak. Orada senin de önceden bildiğin şeyler yazılı. Güneşin, meselâ üç ay sonra, oturduğun şehirde hangi dakikada doğacağını ve batacağını yazmış olmalılar. Artık sen de önceden biliyorsun. Acaba güneş, sen öyle bildiğin için mi o dakikada doğuyor? Yoksa güneş o dakikada doğacağı için mi sen öyle biliyorsun? Gördüğün gibi, bilmek olmayı belirlemez, olmak bilmeyi belirler. Bir iş olmuşsa/olacaksa, öyle bilinir. Bir iş nasıl bilinirse, öyle olmaz. Öyle bilindi diye öyle olmaz. Öyle bilinecek diye öyle de olmaz. Allah'ın da önceden bilmesi, ne edeceğimizi belirliyor değil. Bizi böyle ettiğimiz için, O önceden öyle biliyor. Yoksa, O'nun da sonradan bilmesini mi arzu ederdin. Zamanı yoktan var eden, sence zamana mahkûm mu olsun? O da mı "az sonra"ları beklesin?

"Hayır ve şerri Allah'tan biliyoruz. Üstelik, böyle iman etmemiz isteniyor. Şer Allah'tan ise ben var olan bir şerri tercih ettim diye, bir kötülüğü seçtim diye bana niye günah yazılıyor, niye hesap soruluyor?"

Sanıyorum, en son girdiğin test sınavını unuttun. Sınav kâğıdında, her sorunun altında bir doğru cevap, dört yanlış cevap yazılıydı. Yani, elinde tuttuğun kitapçıkta "yanlış"lar "doğru"ların dört katı fazlaydı. Hiç sınav kitapçığını/kâğıdını hazırlayanlara, "Niye bu kadar yanlış yazdınız?"diye itiraz etmek aklına geldi mi? Onların "yanlış"ları yazmaları sence "yanlış" mıydı? Elbette ki hayır! Onların yanlışları yazmaları senin doğruyu seçme yeteneğini görmeleri içindi. Onların yanlış yazmaları yanlış değil, senin yanlışı seçmen yanlıştır. Bunun gibi, dünyada doğrular da var, yanlışlar da... Yanlış olanın önünde seçenek olarak durması yanlış değil. Senin onu seçenek olarak seçmen yanlış! Bu kuralı büyüklerimiz, "halk-ı şer, şer değil, kesb-i şer şerdir!" diye yazmışlar. Anlayacağın: Allah'ın kötülüğü var etmiş olması kötülük değil, senin kötülüğü seçmen kötülüktür.

"Kader belirlenmiş, bize yapacak bir şey kalmamış.. Madem ki, Allah cennetlik mi cehennemlik mi olacağımızı baştan biliyor. Bizi niye yoruyor, en başından koysaydı ya cennetine ya da cehennemine?"

Dünyada ne edeceğimizi biliyor Allah: Doğru. Önceden biliyor: Bu da doğru. Peki ya O'nun önceden bildikleri sonradan olmazsa, O neyi bilmiş olacak! Sonradan olacaklar olacak ki, önceden bilmesi doğru olsun... Farz edelim ki, "biliyorum nasılsa" diye hiçbirimizi dünyaya göndermeden cennete/cehenneme koyuverseydi. Dünya hiç olmasaydı. Hayat hiç kimse tarafından yaşanmasaydı. O zaman O'nun da bildiği şimdiki yaşadıklarımız değil, "biliyorum nasılsa" diye başından cennete/cehenneme koyulduğumuz olacaktı. Sonradan bilmek için bir şeylerin önceden olması gerektiği gibi, önceden bilmek içinde bir şeylerin sonradan olması gerekir. Şimdi olan bitenin hepsi O'nun önceden bildikleri ama bizim olduktan sonra bildiklerimizdir. "Ben kaderin mahkûmuyum" derken, acaba, O çok önceden öyle biliyordu diye O'nun bildiğine göre mi davranıyorsun? Bunu yapabilmen için, O'nun önceden bildiğini O'ndan önce bilmek gibi bir yeteneğin olmalı. Bir eylemi yaparken, önceden yazılmış bir şey okuyarak yapmadığına göre, senin eylemlerini kaderin belirliyor değil, sen kaderinde ne yazıldığını/yazılacağını belirliyorsun. Ne yapıyorsan, o yazılıyor kaderine. Şimdi yaptığını sonradan öğreniyorsun. İşte kaderin de o sonradan bildiğine göre yazılıyor. Sonradan bildiğine göre önceden davranabiliyor olsaydın, örneğin bir sınavı hemencecik kazanabilirdin, diplomanı fakülteye girer girmez de alırdın! Çok kolay: "Kaderimde diploma alacağım yazılmış, öyleyse yan gelip yatsam da, diplomamı alacağım" deyip de yan gelip yattığında, sadece yan gelip yatmış olursun. Böylece kaderinin de "yan gelip yattığı için diplomayı alamadı" şeklinde yazıldığını çok sonra fark edersin!

Büyük Aşklar Küçük Nedenlerle Biter''
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-