Acelya
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Acelya

ACELYANIN DÜNYASI DOSTLUGUN VE SEVGININ TEK SIMGESI

PortalPortal  AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Benden iyisi yok

YazarMesaj
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan
Doğum tarihi : 01/04/65

Benden iyisi yok Empty
MesajKonu: Benden iyisi yok   Benden iyisi yok Icon_minitimeÇarş. Eyl. 09, 2009 3:47 pm

Benden iyisi yok Certificate_besmele
Benden iyisi yok Coollogocom3192531173rm5ph7zb9

SAHABİLER, PEYGAMBER aleyhissalâtu vesselam ile geçirdikleri güzel günleri anlatırken, onun zaman zaman kendilerine Benî İsrail’den ibretli hadiseleri anlatıp ders verdiğini bildirirler. Öyle ki, kimi gün seher vakti gerçekleşen; sabaha, sabah namazının farzına kadar süren sohbetlerdir bunlar.
Bu sohbetlerin birinde, Hâtemü’l-Enbiya aleyhissalâtu vesselam ‘kardeşi’ Musa aleyhisselamdan bir hatıra anlatır.
Günlerden bir gün, Musa aleyhisselam bulunduğu bir beldedeki Benî İsrail’i toplar ve onlara içlerinde en hayırlı insanı bulup getirmelerini söyler. Bir adam bulup getirirler.
Benî İsrail’in en hayırlı kişisi diye tarif olunan kişi geldiğinde, Musa aleyhisselam, “Sen Benî İsrail’in en hayırlı kişisi misin?” diye sorar kendisine. “Evet” demez karşısındaki kişi. “Öyle iddia ediyorlar” demekle yetinir. Sonra, Musa aleyhisselamın ondan bir talebi olur: “İsrail oğullarının en şerlilerini bulup bana getir.”
Adam gider, saatler boyu, belki akşama kadar o beldenin sokaklarında dolaşır, sonra yalnız başına Musa aleyhisselamın yanına döner.
“En şerlileri bana getirmedin mi?” diye sorar Musa aleyhisselam. Adam şu cevabı verir: “Ben onlardan hiçbirini, kendi nefsimi bildiğim kadar bilmiyorum.”
Bu cevap, Musa aleyhisselamın aradığı cevaptır. “Onların en hayırlısı” der, “hakikaten sensin.”
Bu kıssa, okuduğum ilk günden bugüne, her hatırlayışımda beni tekrar düşündürür ve yeniden bir vicdan ve nefis muhasebesine çağırır. Hele ki, ‘Bizden iyisi yok’ görünümlerin altına gizlenmiş ‘benden iyisi yok’ söyleminin ortalıkta kol gezdiği bir çağda, bu kıssa ne kadar da uyarıcı ve ö ğreticidir!
Bu kıssayı her hatırlayışımda, ‘İsrail’ ünvanıyla anılan, Benî İsrail’in onun soyundan geldiği Yakub aleyhisselamın en sevgili oğlu olarak Yusuf aleyhisselamın söylediği o güzelim söz de gelir hatırıma. Yusuf ki, zamanının eşsizidir, güzellikçe, ahlâkça, ilimce, hikmetçe benzersizdir. Lâkin o güzeller güzeli, bilgililer bilgesi Yusuf, Kur’ân’da da övüldüğü üzere, “Ben nefsimi tebrie etmem, nefis her kötülüğü emreder” demiş ve nefs-i emmarenin şerrinden Rabb-ı Rahîm’e iltica edebildiği için de, çok ağır bir imtihandan alnının akıyla çıkabilmiştir.
“Benden iyisi yok” diyen biri değil, “Ben nefsimi temize çıkarmam, muhakkak ki nefis her kötülüğü emreder” deyip nefs-i emarenin şerrinden Allah’a sığınan kişidir âlemler Rabbinin peygamberi

Benden iyisi yok Gul1jt2
https://acelya.forumakers.com

Benden iyisi yok
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Benden iyisi yok