Acelya
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Acelya

ACELYANIN DÜNYASI DOSTLUGUN VE SEVGININ TEK SIMGESI

PortalPortal  AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Anadolu Teknik Liseleri

YazarMesaj
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan
Doğum tarihi : 01/04/65

Anadolu Teknik Liseleri Empty
MesajKonu: Anadolu Teknik Liseleri   Anadolu Teknik Liseleri Icon_minitimePaz Nis. 13, 2008 6:11 pm

Anadolu Teknik Liseleri

Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ve Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren okullardır.

İlköğretim okulu üzerine; birinci yılı yabancı dil hazırlık sınıfı olmak üzere öğretim süresi toplam beş yıl olan okullardır. Öğrencilere, genel bilgi dersleri ile birlikte endüstriyel teknik alanlarda mesleki formasyon verilmesini ve en az bir yabancı dil öğretilmesini amaçlayan, öğrencileri hem hayata hem de yüksek öğretime hazırlayan programların uygulandığı okullardır. İlk kez 1983-1984 öğretim yılında kurulmuştur. Anadolu Teknik Liseleri’nde İngilizce, Almanca, Fransızca ve Japonca dilleri ile eğitim öğretim yapılmaktadır. Anadolu Teknik Liselerine devam eden öğrenciler 11.sınıfı bitirdiklerinde Anadolu Meslek Lisesi diploması alarak ayrılabilmektedirler. İster 11.sınıfta Teknik Liseden ayrılmış olsunlar, ister Teknik Liseden 12.sınıfı da bitirerek mezun olmuş olsunlar, kendi alanlarında Meslek Yüksek Okullarına sınavsız geçiş yapabilmektedirler. Farklı ön lisans veya lisans programlarına devam etmek isterlerse ÖSS sınavına girebilmektedirler.

Anadolu Teknik Liseleri’nden mezun olanlar işletmelerde TEKNİSYEN ünvanı ile istihdam edilirler. Mezunlar doğrudan İŞYERİ AÇMA BELGESİ sahibi olabilirler.

Kamuya ait işyerlerinde çalışmaları durumunda genel lise mezunlarına göre bir üst derece ile işe başlarlar.
https://acelya.forumakers.com
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

MesajKonu: Geri: Anadolu Teknik Liseleri   Anadolu Teknik Liseleri Icon_minitimePaz Nis. 13, 2008 6:11 pm

Anadolu Meslek Liseleri

İlköğretim okulu üzerine, birinci yılı yabancı dil hazırlık sınıfı olmak üzere, öğretim süresi toplam 4 yıl olan okullardır. Öğrencilere, orta öğretim düzeyinde ortak bir genel kültür kazandırılması amacıyla okutulan genel bilgi dersleri ile meslek alanlarının gerektirdiği seviyede mesleki formasyon verilmesini ve en az bir yabancı dil öğretilmesini amaçlayan, öğrencileri, hayata, iş alanlarına ve yüksek öğretime hazırlayan programların uygulandığı okullardır. Anadolu Meslek Liseleri’nde İngilizce ve Almanca dilleri ile eğitim öğretim yapılmaktadır. Bu okullardan mezun olanlar kendi alanlarında Meslek Yüksek Okullarına sınavsız geçiş yapabilmektedirler. Farklı ön lisans veya lisans programlarına devam etmek isterlerse ÖSS sınavına girebilirler. Bu okullardan mezun olanlar, kendilerine ait işyeri açabilmek için ilgili kanun gereğince ustalık sınavına girerek “USTALIK” belgesi almak zorundadırlar.

Anadolu Teknik Liseleri’nde ve Anadolu Meslek Liseleri’nde eğitim görmekte olan öğrenciler işletmelerde de meslek eğitimi almaktadırlar. İşletmelerde meslek eğitimi süresince asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret alırlar. İşletmenin sağladığı diğer sosyal imkânlardan yararlanmaktadırlar. Hastalık, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta edilmektedirler. Eğitimleri süresince muayene ve tedavi masrafları Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Mesleki bilgi ve becerilerini işyerlerinde gerçek iş şartlarında geliştirirler
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

MesajKonu: Geri: Anadolu Teknik Liseleri   Anadolu Teknik Liseleri Icon_minitimePaz Nis. 13, 2008 6:12 pm

Fen Liseleri

Fen liseleri orta öğretim düzeyinde eğitim veren ilk yılı hazırlık sınıfı olmak üzere toplam 4 yıllık okullardır. MEB Orta Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan bu okullar;

Zekâ düzeyleri ile fen ve matematik alanlarındaki yetenekleri yüksek olan öğrencileri, matematik ve fen bilimleri alanında yüksek öğretime hazırlamak,

Matematik ve fen bilimleri alanlarında gereksinim duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesinde kaynaklık etmek,

Öğrencileri araştırmaya yöneltmek, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile yeni buluşlara ilgi duyanların çalışacakları ortamı ve koşulları hazırlamak, Yeni teknolojileri kullanabilen, yeni bilgiler üretebilen ve projeler hazırlayabilen bireyler yetiştirmek,

Öğrencilerin, yabancı dili iyi öğrenerek, bilimsel araştırma yapmalarına, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izlemelerine yardımcı olacak şekilde yetişmelerini sağlamak amacıyla açılmıştır.

Tercihlerde 6. ve 7. sınıflarda Türkçe,Matematik ve Fen Bilgisi derslerinin her birinin yıl sonu notu en az “orta” ve bu derslerin yıl sonu notlarının ağırlıklı ortalaması en az 4.00 olanlar tercih edebilirler.
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

MesajKonu: Geri: Anadolu Teknik Liseleri   Anadolu Teknik Liseleri Icon_minitimePaz Nis. 13, 2008 6:12 pm

Sosyal Bilimler Liseleri

Sosyal bilimler ve edebiyat alanında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmek; zekâ düzeyleri ile edebiyat ve sosyal bilimler alanlarındaki ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanlarda yüksek öğretime hazırlamak; öğrencilerin bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde yabancı dil öğrenmelerini sağlamak; onları araştırmaya yönelterek sosyal bilimler alanında yeni buluşlara ilgi uyandıracak ortam ve şartları hazırlamak amacıyla açılmıştır.

İlköğretim okulu 8.sınıfta öğrenim görmekte olan öğrencilerden;6. ve 7. sınıflarda Türkçe,Matematik ve Sosyal Bilgiler derslerinin her birinin yıl sonu notu en az “orta” ve bu derslerin yıl sonu notlarının aritmetik ortalaması en az 4.00 olanlar tercih edebilirler
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

MesajKonu: Geri: Anadolu Teknik Liseleri   Anadolu Teknik Liseleri Icon_minitimePaz Nis. 13, 2008 6:13 pm

Anadolu Öğretmen Liseleri

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullardır. Türkiye genelinde toplam 115 (2004 sınavı başvurusu sırasında) vardır ve toplam kontenjanı 9936 dır.

Anadolu Öğretmen Liseleri genel ve öğretmen yetiştiren yüksek öğretim programlarına öğrenci hazırlar. Öğretim süresi dört yıldır.

Alanlar: Tüm sınıflarda ağırlıklı yabancı dil ve ortak genel kültür derslerinin yanı sıra meslek dersleri ve kendi bireysel ilgi alanlarına ve yeteneklerine uygun dersler okutulur. Öğretim programlarında yer alan dersler, öğrencilerin istek ve yetenekleri doğrultusunda yönelecekleri yüksek öğretim programlarına uygun olarak;

Fen Bilimleri Alanı

Türkçe Matematik Alanı

Sosyal Bilimler Alanı

Yabancı Dil Alanı

alanlarına göre gruplandırılır. İngilizce’nin yanı sıra ikinci yabancı dil de zorunludur.

Devlet Parasız Yatılılık Sınavına girmelerine gerek kalmaksızın, cinsiyetlerine uygun pansiyonun bulunması halinde parasız yatılı olarak okuyabilirler.

Anadolu Öğretmen Liselerine kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin 6., 7. ve 8. sınıfta sınıf tekrarı yapmamış olmaları gerekir. Ayrıca okumakta oldukları ilköğretim okulunun öğretmenler kurulu tarafından “öğretmen olabilir” kararının verilmiş olması gerekir. Bunun dışında 8.sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi ve Yabancı Dil derslerinden Şube Öğretmenler Kurulu kararı ile sınıf geçmemiş olmaları da zorunludur.

Yeterli puan almak kaydıyla öğrencilere tüm yüksek öğretim programları açıktır. Yüksek öğretime geçişte tercihlerine bağlı olarak bazı avantajları vardır. Şayet bu okulları bitiren öğrenciler üniversite tercihlerinde mezun oldukları alanlara bağlı olarak öğretmenlik ile ilgili yüksek öğretim programlarını seçerlerse ek puan elde ederler.
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

MesajKonu: Geri: Anadolu Teknik Liseleri   Anadolu Teknik Liseleri Icon_minitimePaz Nis. 13, 2008 6:13 pm

Anadolu Ticaret Meslek Liseleri

Milli Eğitim Bakanlığı Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullardır.Alanında yabancı dil bilir nitelikli elemanları yetiştiren, öğrencileri hem mesleğe hem de yüksek öğrenime hazırlayan, bir yılı hazırlık sınıfı olmak üzere ilköğretim okulu üzerine dört yıl eğitim süreli meslek liseleridir. Hazırlık sınıfını bitiren öğrenciler 9.sınıfta bir kısmı yabancı dille olmak üzere genel bilgi dersleri ve bununla birlikte mesleğe geçiş ve mesleğe yönlendirme eğitimi almaktadırlar. 10.sınıftan itibaren ihtisas eğitimi başlamakta ve öğrenciler; dış ticaret, bilgi işlem, mahalli idareler, sekreterlik ve turizm alanlarından birine yönlendirilmektedirler. Mezunlar alanlarında bir meslek yüksek okuluna sınavsız geçebilmektedirler. Yüksek okuldaki başarıları doğrultusunda lisans eğitimine dikey geçişle kabul edilmektedirler.
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

Anadolu İletişim Meslek Liseleri

Milli Eğitim Bakanlığı Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullardır.Alanlarında yabancı dil bilir nitelikli insan gücünü yetiştiren, öğrencileri hem mesleğe hem de yüksek öğretime hazırlayan, ilköğretim okulu üzerine ilk yılı hazırlık sınıfı olmak üzere dört yıl eğitim süreli meslek liseleridir. Hazırlık sınıfından sonra öğrenciler aşağıdaki bölümlerden birini seçmektedirler:

Gazetecilik

Radyo-Televizyon

Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Öğrenciler son sınıftan itibaren haftada iki gün teorik eğitimlerini okulda, haftada üç gün uygulamalı eğitimlerini seçtikleri bölüm programlarına göre alanlarında faaliyette bulunan işyerlerinde yapmaktadırlar.İşyerlerindeki beceri eğitimi sırasında asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret almakta ve Bakanlık imkânlarıyla sigortaları yapılmaktadır.Mezunlar, alanlarında bir meslek yüksek okuluna sınavsız geçebilmektedirler. Yüksek okuldaki başarıları doğrultusunda lisans eğitimine dikey geçişle kabul edilmektedirler.
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

MesajKonu: Geri: Anadolu Teknik Liseleri   Anadolu Teknik Liseleri Icon_minitimePaz Nis. 13, 2008 6:14 pm

Anadolu Liseleri

Anadolu Liseleri, öğrencilerin; ilgi, yetenek ve başarılarına göre yüksek öğretim programlarına hazırlanmalarını, yabancı dili dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde öğrenmelerini sağlamak amacıyla açılmış olan okullardır.

Anadolu liseleri merkezi sistem sınavıyla öğrenci alan, kimilerinin dört yıl, kimilerininse hazırlık artı dört yıl öğretim yaptığı orta öğretim kurumlarıdır.

Alanlar: 10. sınıfa geçen öğrenciler ilgi.yetenek ve başarılarına göre alanlara yönelirler.Bunun için 9. sınıfta okutulan ve seçmek istediği alanla ilgili ders ortalamasının en az 3,0 olması gerekmektedir.10.sınıfta alan seçiminden sonra okulların açıldığı ilk bir ay içerisinde yönelme şartlarını taşıdığı başka bir alana geçiş yapabilir. Seçilebilecek alanlar:

Fen Bilimleri Alanı

Türkçe Matematik Alanı

Sosyal Bilimler Alanı

Yabancı Dil Alanı
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

MesajKonu: Geri: Anadolu Teknik Liseleri   Anadolu Teknik Liseleri Icon_minitimePaz Nis. 13, 2008 6:14 pm

AMASYA ANADOLU LİSESİ HAKKINDA
Amasya Anadolu Lisesi 1985 yılından bu yana yeni binasında hizmet vermekte olup bu dönem içerisinde Amasya' nın en başarılı, Türkiye 'nin sayılı okullarından biri olmayı başarmıştır.
Öğretimin 08:00 de başladığı okulumuzda her biri 45' er dakikalık, pazartesi ve cuma günleri 7' şer, diğer günler ise 8' er saat ders yapılmaktadır.
Okulda kadrolu 38 ,görevlendirme 5 toplam 43 öğretmen bulunmaktadır.
Toplam öğrenci sayısı ise 501'dir..
A ve B olmak üzere iki bloktan oluşan okulumuzda
A blokta 8, B blokta ise 13 derslik bulunmaktadır.
Ayrıca okulumuz bahçesinde bir de spor salonu bulunmaktadır.
Derslikler dışında B blok zemin katta kantin, birinci katta öğretmen odaları ve laboratuarlar A blokta ise idare bulunmaktadır.
Pansiyonumuzda 4.000’i aşkın yayın barındıran bir de kütüphanemiz vardır.
Her ay birçok yayın da kütüphanemize eklenmektedir.
Ayrıca yine pansiyonda 150 öğrenci barınmakta olup,yemekhanede
her öğün 3 çeşit yemek öğrencilere sunulmaktadır#

sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

MesajKonu: Geri: Anadolu Teknik Liseleri   Anadolu Teknik Liseleri Icon_minitimePaz Nis. 13, 2008 6:15 pm

ETİLER ANADOLU OTELCİLİK VE
TURİZM MESLEK LİSESİ

TARİHÇE

Okulumuz 1967-1968 öğretim yılında hizmete açılmıştır. 1967 yılında İstanbul Otelcilik Okulu adı altında Harem yolu üzerinde bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi binasında kurulmuştur. Latif TANER müdürlüğünde beş öğretmen ile eğitim öğretime başlayan okulumuz, 1967-1968 eğitim-öğretim döneminde üç sınıf oluşturmuştur.
Okulumuz, 1976 yılında, önce Zeytinburnu ilçesindeki bir okula nakledilmiş, daha sonra ise Anadolu Hisari Ortaokulu binasının bir bölümünde öğretime devam etmiş, 1980 yılında ise Çapa Yüksek Öğretmen Okulu binasına taşınmıştır. 05.12.1983 yılından itibaren Beşiktaş-Etiler’deki kendi binasında hizmet vermektedir.
Okulumuz, 1986-1987 öğretim yılında Anadolu Lisesi Statüsü kazanmıştır. 1987 yılında Avrupa Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri Birliği’ne (A.E.H.T.) üye olmuştur. Okulumuz, alanındaki öncü kurum olma özelliği ile eğitim ve öğretimine devam etmektedir.
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

MesajKonu: Geri: Anadolu Teknik Liseleri   Anadolu Teknik Liseleri Icon_minitimePaz Nis. 13, 2008 6:15 pm

BEŞİKTAŞ LİSESİ TARİHÇESİ
Beşiktaş Lisesi, İstanbul’un en nadide yerlerinden biri olan Çırağan Sarayının yanında, nazlı
Boğaz’ın incilerinden biridir. 21. yüzyıl Türkiye’sine ufku açık, özgür gençler yetiştiren bir lisedir.Okul binamızın her köşesinde buram buram tarih korar. Sınıfları, laboratuarları, kantini ve enfes
konumu ile tarihi koynunda taşır.Türkiye’nin aydınlık öğretmenleri, yarının büyükleri olacak gençlere huzur içinde, çağdaş bir eğitim
vermeye devam etmektedir.Beşiktaş Lisesi binası Sultan Abdülaziz tarafından 1871 yılında Serkis Balyan ustaya yaptırılmıştır.
Çırağan Sarayı’nın harem dairesi olarak kullanılan bugünkü Beşiktaş Lisesi binası, gerek planı gerek
tezniyatı ile 19. asır mimarimizin en güzel örneklerinden biridir. Orijinal dış cephesi, odaları tavan işlemeleri
hala eski şeklini korumaktadır.Sultan Abdülaziz tahttan indirilmeden evvel 1876 yılında, Dolmabahçe’den Çırağan’a nakledilip kısa
bir müddet burada kalmıştır.Tarihinde iyi ve kötü birçok olaya sahne olan Çırağan Sarayı ve bugünkü Beşiktaş Lisesi binası, bu
tarihi tanıklığını bugün de üzerinde taşımaktadır.Beşiktaş Lisemizin binası Çırağan Sarayı’na ek olarak yaptırılmış sonradan harem dairesi olarak
kullanılmıştır. Deli olduğu ileri sürülerek padişahlıktan indirilen V. Murat bugünkü Beşiktaş Lisesi binasında
28 yıl hapis hayatı yaşamıştır. V. Murat’ın odası şimdi Beşiktaş Lisesi kantini olarak kullanılmaktadır.Osmanlıdan çok zengin bir çoğu bakımsız ve hatta harabe durumda kültür ve sanat yapıları
devralan Cumhuriyet döneminin yoksul ekonomisi bu görkemli yapıları uzun süre ihya edemedi. Ama
yıkıma da terketmedi. Bu çerçevede Çırağan Sarayı’nın bir bölümü olan bugünkü Beşiktaş Lisesi binamız da
yer almaktadır.Şimdiki binamızda, 1924 yılında halifeliğin kaldırılmasından sonra 20. ilkokul düzenlemeleri yapılmış;
1937 yılına kadar Cumhuriyet’in 21. okulu olarak, Türk Milli Eğitimine hizmet etmiştir. Akaretler’de eski
Anafartalar Ortaokulu’nun bulunduğu binada 1937-1938 öğretim yılında, yalnız orta 1. ve 2. sınıfları olan
karma bir okul halinde açılan Beşiktaş Lisesi 1940-1941 öğretim yılında bugünkü binaya yerleşmiş ve
Beşiktaş 2. Kız Ortaokulu adını almıştır.Milli Eğitim Bakanı Tahsin Bonoğlu zamanında Beşiktaş 1. Ortaokulu’nun kaldırılması üzerine erkek
öğrencilerin bir kısmı Beşiktaş Lisesi’ne verilmiş ve okulumuz karma olmuştur.1959-1960 öğretim yılında Atatürk Kız Lisesi’nin Deneme Lisesi haline getirilmesi üzerine
“Beşiktaş Kız Lisesi” adını almıştır.1993-1994 öğretim yılından itibaren tekrar karma liseye dönüştürülmüş ve ismi
“Beşiktaş Lisesi” olmuştur. 2006-2007 öğretim yılından itibaren okulumuz,Anadolu lisesi statüsüne geçerek
‘’BEŞİKTAŞ ANADOLU LİSESİ ‘’adı altında eğitimine devam etmektedir.Kontenjanı ise 150 kişidir.Bu tarihi mekanda Türkiye’nin aydın, çağdaş öğretmenleri, yarının büyüklerini yetiştirmeye,
onlara aydınlık bir yol çizmeye devam etmektedirler.

BEŞİKTAŞ LİSESİ’NİN SON 10 YILI
1994 yılında, okulumuz bünyesinde hizmet veren Pratik Kız Sanat Okulu taşınarak, Beşiktaş Lisesi
bugünkü genel lise konumunu kazanmıştır.Çağdaş bir eğitim verme amacı ile bu yıllarda arayışa giren Beşiktaş Lisesi, 1996 yılında “Beşiktaş Lisesi Kültür ve Eğitim Vakfı”nı kurmuştur. Vakfımız eğitim ve öğretimin kalitesi arttımak amacıyla çalışmalarına başlamıştır. Okul bünyesinde vakıf dershanesi açarak, okula destek ve ÖSS programları uygulamıştır. Bütün bu çalışmaların amacı Beşiktaş Lisesi öğrencilerinin eğitim kalitesini artırmak ve onları geleceğe daha donanımlı hazırlamaktı. Halen vakfımız 5072 sayılı dernek ve vakıflarla ilgili yasa gereği faaliyetlerini okul dışında sürdürmektedir. Spor kulübümüz 2006-2007 eğitim- öğretim yılında kurulmuş olup, yıllardır okulumuzla özdeşleşmiş
olan sportif başarılarımızın devamı için çalışmalarına devam etmektedir. Öğrencilerimiz öğretmenlerinin
rehberliğinde, futbol,basketbol,voleybol,atletizm,yüzme ve eskirim gibi spor dallarında , grup halinde ve
bireysel olarak yarışmalara katılmışlar, Dünya-Avrupa- Türkiye ve İstanbul çapında düzenlenen
şampiyonalarda birçok ödül kazanmışlardır. 1995 yılında okulumuzun tüm bahçe alanı peyzaj düzenlemesi yapılarak, tarihi ağaçlar koruma altına alınmış; ağaç rölevesi yapılmıştır.Beşiktaş Lisesi dalgaların sesinin duyulduğu leb-i derya bir mekandır. 1980 yılından sonra doldurulan sahilin, 2001 yılında kıyı tahkimatı yapılmıştır. Teneffüslerde bahçede gezen öğrencilerimiz için yeşillendirilen bu eşsiz sahil, asla unutulmayacak anıları yaşatmaktadır.Bu tarihi özel mekanda çağdaş, Türk Milli Eğitimi’nin temel amaçlarına uygun bir Türk gençliği yetiştirilmektedir. Daha iyiye ulaşmak için “Toplam Kalite” çalışmalarının yapıldığı okulumuz, geçmişten aldığı tarih mirasını geleceğe aktarmayı görev bilmektedir.

TANITIM
2005-2006 Eğitim öğretim yılından itibaren Beşiktaş Lisesi, Anadolu Lisesi statüsüne geçerek, Beşiktaş Anadolu Lisesi olmuştur. Okulumuza öğrenci kayıtları OKS sınavıyla alınacaktır. Kontejanımız 150 Kişidir.
2005-2006 yılındaki OKS taban puanımız 398. 066 ve tavan puanımız 456. 84 dir.
2007-2008 eğitim öğretim yılından itibaren sadece Anadolu Lisesi öğrencisi bulunmaktadır.
Beşiktaş ilçesinde 21. Bölge 03 Nolu Eğitim Bölgesi Koordinatörlüğü görevini yürütmekte olan büyük bir bölge lisesidir.
Okulumuz Gündüzlü eğitim yapmaktadır. İçersinde Yurt imkanı yoktur.
MİSYONUMUZ

Beşiktaş Lisesi olarak misyonumuz;

Gençleri, toplumun her kesimini kucaklayacak, toplumsal duyarlılığı ve sorumluluk bilinci olan, alçak gönüllü, özgür düşünen, üretken ve bilgili, ülkesini seven bireyler olarak hayata hazırlamaktır.

VİZYONUMUZ
Beşiktaş Lisesi olarak vizyonumuz;
Sürekli gelişim felsefemiz, hayatta başarılı olan öğrencilerimiz, nitelikli öğretmenlerimiz ve içimizdeki takım ruhu ile alanımızda en çok tercih edilen ve mensubu olmaktan gurur duyulan bir eğitim kurumu olmak.
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi'nin Tarihçesi:

Saraydan saraya, Atatürk’ün izinde demokrasinin aydınlık yolunda, Cumhuriyetimiz de derin bir iz bırakan çağdaş bir eğitim kurumu Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi.
1936 yılında Pera da Beyoğlu Ortaokulu olarak eğitime başlayıp sırayla 1938 de İnönü Kız Lisesi olarak Fındıklıdaki “Çifte Saraylar” dan önce Münire Sultan Sarayı sonra Sultan Abdülaziz ‘in kızı Saliha Sultan, daha sonra II. Mahmut’un kızı Adile Sultan’ a ait bir binada eğitim sürecine devam etmiştir. Çırağan Sarayı’nın yanması üzerine ( 1913-1920 ) arasında Meclis-i Ayan’ın çalışmalarını sürdürdüğü bu saray Cumhuriyet döneminde bir süre III. Kolordu Komutanlığı olarak kullanılmış, 1943-1952 yılları arasında Edebiyat Fakültesi olarak hizmet vermiştir.
1953 yılında okul müdürü Adnan Eseniş ‘in yönetiminde Atatürk Kız Lisesi adını almıştır.
Deneme Lisesi Programı uygulamalarıyla Milli Eğitimimizin gurur taşlarından biri olan okulumuz aydınlık yüzlü, Cumhuriyet’e ve demokrasiye gönülden bağlı rasyonel düşünceye laikliğe ve pozitif bilimlere olduğu kadar güzel sanatlara da en büyük önemi veren, her alanda üstün binlerce mezun vermiştir.
1954 yılında Türkiye’de iki okulda (Atatürk Kız Lisesi – Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi ) başlayan deneme programları ile öğrencileri ilgi ve beceri alanlarında daha başarılı olmaları ve dünya kriterlerine kolayca adaptasyon sağlayabilmeleri amacıyla hazırlanmış; zorunlu derslere ek olarak Teknik esin, İngiliz Edebiyatı, Dünya Edebiyatı, Astronomi, Jeoloji, Ev Ekonomisi, Çocuk Bakımı, Ruh Sağlığı, Çocuk Psikolojisi, Büro Bilgisi, Yüksek Matematik ve bu gibi, Başka okullarda okutulmayan derslerin seçilebildiği çok geniş bir yelpaze oluşturan seçmeli ders uygulamaları ile öğrencilerin ruh sağlıklı olarak gelişip, hayata hazırlanabilmeleri için Türkiye’de ilk olarak okulumuzda uygulanmaya başlayan Rehberlik bürosu kurulmuştur.
1963-1964 öğretim yılında Fen ve Matematik derslerinde Modern Eğitime geçilmiş; örneğin Modern Fizik dersinin öğretmen denetiminde, konuların ve deneylerin çok detaylı olarak filmlerle işlendiği ve her konu sonrası ortak test uygulaması ile yapılması, bu alanlardaki başarı daha da yükselmiştir.
Güzel Sanatlar Akademisi’nin kendi binalarının ihtiyaçlarını karşılamadığı gerekçesiyle ısrarları sonucunda binamızın bahçesinde inşa edilen şimdiki binada aynı kalitede eğitim vermeye devam etmektedir.
1974-1975 yılında Orta Öğretim Yönetmelik Taslağı, Lise kısmında ise Ders Geçme ve Kredili Sistem uygulamaya başlamış, erkek öğrencilerde okulumuzda eğitim alma olanağına kavuşmuştur. 1983-1984 yılında Orta kısmında 5’li not sistemine geçilerek lise de 10’lu sistem ve Modern Fen Eğitimi’ne devam etmiştir. Aynı dönem de uygulanmaya başlayan öğrencileri çeşitli alanlara yönlendiren “Çok Amaçlı Lise” programına bir süre devam edildikten sonra 1984-1985 eğitim yılında M.E.B. 08.11.1983 tarihli emriyle Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi olarak eğitim hayatına devam etmektedir.
Atatürk Kız Lisesi’nin ilk yıllarından beri okulumuz İngilizce dersi öğretimini hep en üst düzeyde sürdürmüş, gerek fazladan seçmeli İngilizce dersleri, gerekse uyguladığı programlar ile İngiliz dilini ve edebiyatını öğrencilerin mezun olduktan sonra Türkiye’nin her hangi bir lisesinde rahatlıkla öğretmenlik yapabilecekleri proficiency seviyesinde tutmuştur. Drama Club, National Scottish Youth Theatre ‘ın davetlisi olarak 1989 da Edinburg’ta İskoç Gençlik Tiyatro Festivalinde ve 1999 yılında da Glasgow’un yılında da “Dünya Kültür Başkenti” kutlamaları çerçevesinde İskoç TV ve radyolarının gösterim röportajlarıyla İngilizce seviyelerinin yüksek kalitesini göstermiş ve Edinburg ve Glasgow Vali ve Belediye Başkanları’nın övgülerini almak onurunu yurdumuza taşımışlardır.
İki ayrı Bilgi ve Teknoloji sınıfları ( biri bir velimiz katkıları ile ) ileri teknoloji donanımlarıyla öğrencilerimizin kullanımına sunulmuştur. Mezunlarımız her zaman üstün başarılı oldukları fen dersleri için büyük gereksinimimiz olan Fizik ve Biyoloji Laboratuarları öğrencilerimizin bilimselliği laboratuar ortamında uygulamalı olarak görebilmeleri için okulun kendi olanakları kullanılmış ve yüksek teknolojik donanımlı laboratuar 2005 yılında yeniden oluşturulmuştur.
Sanat ve sanat eğitimi görmeyi, algılamayı, kavramayı, düşünmeyi, eleştirmeyi, yorumlamayı ve değerlendirmeyi öğrettiği için insanın kişiliğini hem de içinde yaşadığı toplumun düzeyini geliştirmesine yol açtığına inanan öğrencileri, öğretmenleri ve mezunlarıyla varolan okulumuzda; girdiği her yarışmada tüm ödülleri toplayan tiyatro grubumuz , satranç kulübü, okul orkestrası ve korolarımız ile başarılı çalışmaları sonucu sanatsal değeri yüksek sergiler oluşturan resim bölümü öğretmenlerimizin özverili yönlendirmeleri ile başarılarını sürdürmeye devam edecektir.

VİZYONUMUZ

Vizyon ideallerimizdir.
Vizyon hayallerimizdir.
Vizyon ne olmak istediğimizdir.

Bundan yola çıkarak vizyonumuz;

- Türk Milli Eğitimi’nin genel ve özel amaçları doğrultusunda,
- Atatürk ilkelerini yaşam değeri olarak benimseyen,
- Öğrenmenin değerini bilen ve öğrendiklerini sorgulayan,
- Bilim ve teknolojiyi yaşamına dahil eden,
- Toplumsal değerler ile evrensel değerleri bütünleştiren,
- Yabancı dili, dünyadaki bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde öğrenen , öğrenciler yetiştiren bir kurum olmaktır

MİSYONUMUZ

Okulumuz BEŞİKTAŞ ATATÜRK ANADOLU LİSESİ ülkemizin her alandaki gelişmesine önderlik edecek öğrenciler yetiştiren bir ortaöğretim kurumudur.

BİZ;

Bilgili, becerili ve kendine güvenen,
Bilgi toplumunun gereği akla dayalı değerlere sahip,
Bilgi donanımı yüksek,
Sorgulayan ve üretken,
Önyargılardan uzak bakış açısına sahip,
Değişime ve gelişime açık,
Kendisi ve çevresiyle barışık,
Yarınlara güvenle bakabilen,
Lider ruhlu, örnek öğrenciler yetiştirmek için varız.
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

MesajKonu: Geri: Anadolu Teknik Liseleri   Anadolu Teknik Liseleri Icon_minitimePaz Nis. 13, 2008 6:16 pm

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

BEŞİKTAŞ ETİLER LİSESİ

VİZYONUMUZ

Sevgiyle bilginin kucaklaştığı okulumuzda, Öğrenci, aile ve okul üçgeninde bütünlük oluşturarak ilerlemek, sevgiyle aşılamayacak bir engelin olmadığına inanarak veli memnuniyetini yükselten bir anlayışla, bilgili ve donanımlı nesiller yetiştirmek. ?

MİSYONUMUZ

Öğrencilerimizi; Atatürk İlke ve İnkılâplarında, anayasada ifadesi bulunan Atatürk milliyetçiliğine bağlı; Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan; insan haklarına ve anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmektir.
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

MesajKonu: Geri: Anadolu Teknik Liseleri   Anadolu Teknik Liseleri Icon_minitimePaz Nis. 13, 2008 6:16 pm

Bingül Erdem Lisesi
Tarihçe

Kurucumuz -İş Adamı Sayın Sami ERDEM’in ,eşi Sayın Bingül ERDEM adına yaptırmış olduğu okulumuz Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilerek hayatına 2000-2001 Eğitim ve Öğretim yılında başlamıştır.

2006-2007 Eğitim ve Öğretim Yılında okulumuz bünyesindeki YDA Lisesi’nde 107,Genel Lise’de 268 ve Dört Yıllık Lise’de ise 954 olmak üzere toplam 1329 öğrenci mevcuttur.

Okulumuz Genel Lisesi ilk mezunlarını 2002-2003 Eğitim ve Öğretim Yılında,YDA Lisesi ise ilk mezunlarını 2003-2004 Eğitim ve Öğretim Yılında vermiştir.Okul ÖSS başarımız ise öğretmen-öğrencilerimizin emeklerinin bir sonucu olarak memnuniyet verecek boyuttadır.

Şu an mevcut 1 Müdür Vekili , 1 Müdür Yardımcısı ,1 Müdür Yardımcısı Vekili , 46 kişilik öğretmen kadrosu, 1 Memur ve 4 Hizmetlisi ; bünyesindeki 29 dersliği ,Fizik -Kimya-Biyoloji ve Bilgisayar Laboratuvarları, Konferans ve Spor Salonları ile okulumuz Eğitim ve Öğretim hayatına devam etmektedir.

MİSYONUMUZ

1739 Sayılı Milli Eğitim temel kanunu’nun çerçevesinde ulusal ve evrensel düzeyde nitelikli eğitim ve öğretim yaparak; eğitim ve öğretim sürecinin çağdaş, yenilik ve gelişmeleri takip ederek araştırmalar yapılarak geliştirilmesi, sosyal ve kültürel faaliyetlerde etkin kılmak,tüm öğrencilerimizi amaçları doğrultusunda bilgili,becerikli,kendine güvenen,soran sorgulayan,aydın bireyler olmasını sağlamak,orta öğretim seviyesinde genel kültür kazandırarak yüksek öğretim programlarına hazırlamaktır.

VİZYONUMUZ

Bilgi çağının gerektirdiği teknolojik gelişmelerin ışığında öğrencilerimizi hayata hazırlayarak, bütün öğrencilerimizin en az bir yabancı dil bilmelerini sağlamak. İlimizde tercih edilen bir okul olmak, ilk tercihini kazanan öğrenci sayısını arttırarak üniversiteye giren öğrenci sayısını % 50 seviyesine çıkarmak.
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

Kabataş Erkek Lisesi

OKULUN VE VAKFIN TARİHÇESİ
Kabataş Erkek Lisesi, İstanbul Kabataş semtinde Esma Sultan Konakları’nda daha önce kapatılmış olan Aşiret Mektebi’nin yerine açıldı. (1908) Yedi sınıf, 276 öğrenci ile öğretime başladı. (18 Mayıs 1908) Okulun, kurucusu ve ilk müdürü Aynîzâde Hasan Tahsin Bey’dir.
Okul, ilkokul kısmının da açılmasıyla on iki sınıflı “Kabataş Sultanisi” haline getirildi. (17 Kasım 1913) Yatılı ve gündüzlü olarak eğitim ve öğretimini sürdüren "Kabataş Sultanisi", sultanilerin kaldırılması üzerine "Kabataş Erkek Lisesi" adını aldı. (1923-1924 ders yılı)
Kabataş’taki eski binaların yetersizliği nedeniyle 1867-1875 yılları arasında Feriye Sarayları olarak inşa edilen bugünkü binalarına taşındı. (1928-1929 ders yılı)
Okul işleyişi ile ilgili ilk değişme, Feriye Sarayları’nın kapalı maneji olarak düşünülen yerin okulun kapalı spor salonuna dönüştürülmesiyle başladı. (1931-1932 ders yılı)
Okul bahçesinde yer alan ve Ağalar Dairesi adıyla bilinen cadde üzerindeki eski bina, onarılarak konferans salonu ve laboratuarların yer aldığı, kültür binası olarak kullanıma açıldı. (1934)
Öğrenci sayısının artması sonunda okulun orta kısmı kapatıldı. (1941-1942 ders yılı) Aynı binada yalnız lise olarak öğretime devam edildi. Feriye Sarayları’nın üçüncüsü olan ve o tarihe kadar Beşiktaş Ortaokulu olarak kullanılan bölüm de “Pansiyon Binası” olarak liseye devredildi. (1949)
1980 yılında Kabataş Erkek Lisesi’nde vakıf kurma düşüncesi başladı. Ancak bu düşünceler çeşitli nedenlerle eyleme geçirilemedi. Vakıfların kuruluşlar üzerindeki yeri ve etkinliği ortaya çıkınca, bu düşünce Okul Müdürü Korel Haksun ve Mezun ve Mensuplar Derneği’nin ortak çalışmaları ile eyleme dönüştü. (1986)
Çağdaş eğitim anlayışının gereklerinden olan, öğrenci sayıları az derslikler, yabancı dil öğreniminin yaşantımızdaki yeri ve karma eğitimin kaçınılmazlığı, vakıf düşüncesini oluşturan nedenlerdi. Ancak bir vakıf çatısı altında ciddi bir güç birliği sağlanmasını zorunlu kılan çok önemli bir olay vardı.
Kabataş Erkek Lisesi’nin de bir halkasını oluşturduğu ve Beşiktaş Kız Lisesi’nden başlayarak Gaziosmanpaşa Ortaokulu’na kadar devam eden okullar zinciri bakanlar Kurulu kararı ile turizm alanı olarak, oteller yapılmak üzere programa alınmıştı. Okulumuza yeni bir yer bulunması için ilgili mercilerce çalışmalar da başlatılmıştı.
Kabataş Erkek Lisesi’nden yetişenlerin bu önemli konulara eğilerek okullarına sahip çıkmaları vakfın süratle kurulmasını kaçınılmaz hale getirdi.
Vakıf kurma çalışmalarına okulumuz mezunlarının ve Kabataş’a gönül verenlerin kimliklerinin ve adreslerinin saptanması ile başlandı.
Vakfın kurulması konusu ile yakından ilgilenen Kabataşlılar, lise konferans salonunda bir araya gelerek konuyu tartışmaya açtılar. Toplantıda geçici başkanlığa Adnan Barlas seçildi. Onun başkanlığında İbrahim Taşkan, Ayhan Ergin, Korel Haksun, Savaş Ilgaz, Ahencan Şenyuva, Recep Sebilik ve Arif Gölge’nin katılımları ile tüzük çalışmalarına başlandı.
Vakfın amaçlarına ulaşabilmesi için, toplayıcı, yönlendirici bir başkana duyulan gereksinim Feyyaz Tokar adında çözüme ulaştı.
Vakfın kurulması için başlatılan yasal işlemler, İstanbul 3.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 1987/196 esas ve 1987/209 sayılı kararı ile sonuçlandı. (11 Mayıs 1987)
İlk olağan genel kurul toplantısı Kabataş Erkek Lisesi Konferans Salonu’nda yapıldı. (07 Haziran 1987) Genel Kurul, başkanlığa oy birliği ile Feyyaz Tokar’ı seçti. Yönetim Kurulu Başkanı Feyyaz Tokar, ilk toplantıda, Vakfın, Kabataş Erkek Lisesi’nin yan kuruluşları olan Koruma Derneği, Okul-Aile Birliği, İstanbul ve Ankara Mezunlar Derneği ile -genel kurul toplantısında onaylandığı gibi - işbirliğine gidilmesinin gereği üzerinde durdu. Vakıf senedinde üstlenilen yükümlülüklerin yerine getirilmesi için, bu kuruluşların gerekli çabaları göstermeleri ve hızla girişimlere katılmaları istendi.
Yönetim Kurulu ilkin okulun onarım işlerini ele aldı. Spor salonu, WC ve lavaboların yenilenmesi, biyoloji amfisinin istenen biçime sokulması, okul dış cephesinin onarımı yapılan ilk çalışmaların içinde yer aldı.
Kabataş Erkek Lisesi’nin turizm yatırımı alanı içinde bulunması göz önüne alınarak, her an boşaltılması isteneceği düşüncesi ile çalışmalar bu konuda önlemler alınması için yoğunlaştırıldı.
Çalışma programı şu biçimde belirlendi:
a)Okulun turistik kullanıma ayrılması durumunda çağdaş koşulları içeren yeni bir eğitim ve öğretim tesisine kavuşturulması için uygun genişlikte bir alanın sağlanması.
b)Bu alan içinde örnek bir eğitim ve öğretim için mimari projenin hazırlanması.
c)Yeni tesislere geçinceye kadar okulun kendi binasında eğitim, öğretime devam etmesi için fiziki görünüm ve eğitim olanaklarının geliştirilmesi ile ilgili gerekli girişimlerin sürdürülmesi.
d)Program maddelerinin işlerlik alanına geçebilmesi için öncelikle, dönemin İstanbul Valisi Nevzat Ayaz, Belediye başkanı Bedrettin Dalan ile görüşülüp ilgi ve yardımlarının istenmesi. (20 Ağustos 1987)
Vakıf Yönetim Kurulu, İstanbul Mezunlar Derneği ve Kabataş Erkek Lisesi Koruma Derneği’ni toplantıya davet etti. (22 Ağustos 1987) Toplantıda Feyyaz Tokar, koordineli çalışma önerisini yineledi. Ancak tüm çabalara karşın Kabataş Erkek Lisesi Mezun ve Mensupları Derneği ile koordineli bir çalışma sağlanamadı.
Vakıf, hedeflediği çizgide büyük bir hızla ve önemli okullarımız vakıflarını gıpta ve takdirle izledikleri sonuçlar almaya başladı.
Lisede ve yüksek öğrenimde okuyan öğrencilere verilen burslara, ciddi esaslar getirilerek yönetmeliğe bağlandı.
Vakıf Başkanının etkili girişimleri sonucu, dönemin İstanbul Valisi Nevzat Ayaz, Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk’ün destekleriyle, Milli Savunma Bakanlığı’na ait Sarıyer İlçesi İstinye Mahallesi’ndeki 49 Pafta, 387 Ada, 31 Parseldeki 56,4 dönümlük alan Kabataş Erkek Lisesi’ne verildi. Oysa ki vakfın kuruluş çalışmaları yapılırken tarihi okulumuzun Yıldız yolunun arkasında, yedi dönümlük çukur bir arsaya nakli öneriliyordu.
Kabataş Erkek Lisesi mezunlarından ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinden Prof.Dr.Metin Sözen, Prof.Dr.Mehmet Küçükdoğu ve Prof.Dr. Hasan Şener’den oluşan kurul, arsanın ağaçlandırma ve proje çalışmalarını başlattı.
Kabataş Erkek Lisesi Maslak Kampüsü projesi hazırlandı. Projenin uygulaması, İstanbul Bayındırlık Müdürlüğü tarafından yapılan ihale sonucunda yapımcı firmaya ihale edildi.
(05 Mayıs 1992)
Maslak Kampüsü’nde, Kabataş Erkek Lisesi’ne bağlı ilköğretim okulu ile sosyal tesisler hedeflendi. 8 yıllık eğitimden sonra öğrenciler, 3 yıllık lise eğitimlerini Boğaz Kampüsü’ndeki eğitim tesislerinde sürdüreceklerdi. Maslak Kampüsü’nde öğretmen ve personel lojmanları, çok amaçlı salon, açık, kapalı spor tesisleri ile öğrenci pansiyon kompleksi, yönetici ve eğitim-öğretim binaları bulunmaktadır.
1930’lu yıllardan bu yana bir çok çabalara karşın alınamayan, okulun bitişiğindeki 8,3 dönümlük Tekel’e ait arsa, Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Feyyaz Tokar’ın büyük çabaları ile lisemize kazandırıldı. (24 Ekim 1989) Bu olayın sonuca ulaştırılmasında; 7.Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, Maliye Bakanları Prof.Dr.Ekrem Pakdemirli ve Adnan Kahveci’nin büyük ilgi ve destekleri oldu. Kazanılan arsada yapılması düşünülen yeni ek eğitim tesislerinin röleve, restitüsyon ve proje çalışmalarını Prof.Dr.Metin Sözen, Prof.Dr.Mehmet Küçükdoğu ve Prof.Dr.Hasan Şener büyük bir özveri ile üstlendiler.
Özellikle 19.yüzyılın ikinci yarısından itibaren Boğaz’a kâgir yapı tekniğinin girmesi, bu sarayların yanı sıra Osmanlı ileri gelenler için yapılan yalılar, köşkler, ayrıca kışla, karakol gibi binalar, İtalyan, Fransız mimarlarla, saray mimarlığını sürdüren Balyanlar aracılığı ile Boğaz’da çok görkemli kâgir yapıların ortaya çıkmasına neden oldu. Feriye Sarayları’nın bir bölümünü oluşturan Feriye Karakolu, tarihte Sultan Abdülaziz’in intiharı veya öldürülmesine de sahne olmuştu. Tahttan indirilen Abdülaziz buraya yerleştirilince (03 Mayıs 1876) karakol, muhafız kıtalarının ikametine ayrılmıştı. Padişahın ölümü ile naaşı ikamet ettiği daireden alınarak, Feriye Karakolu’na getirilir, zemin kattaki kahve odasına neferlere ait olan şiltelerden birinin üzerine yatırılır, İstanbul’un ve elçiliklerin ünlü doktorları raporlarını bu odada düzenlerler. Bu işlemden sonra cenaze, Topkapı Sarayı’na götürülmek üzere Karakol rıhtımından alınarak Yalı Köşkü İskelesi’ne çıkarılır.
Simetrik dörder büyük sütunla süslü olan Feriye Karakolu, Ortaköy ve çevresindeki sarayların emniyet merkezi niteliğinde olan tarihi bir binadır.
Kabataş Erkek Lisesi’nin fiziki yapı olarak yarınları büyük bir güvenceye kavuşturulurken öğrenci kalitesinin de ideal düzeye ulaştırılması için kesin önlemler alındı. Siyasi etkilenmelerle öğrenci kaydı alışkanlığı Vakıf Başkanlığı’nın koyduğu ağırlıkla durduruldu ve üç yılın ortalaması 10 üzerinde 8 kuralı konuldu.
Göreve başlarken; “Zorlukları aşıp, sağlam temelleri yerleştirdikten sonra ayrılırım.” diyen Feyyaz Tokar, vakfın vergi muafiyetini de çıkartıp, Tekel Genel Müdürlüğü’nün arsayı tahliyesini sağladıktan ve inşaatların ödeneklerini programa aldırdıktan sonra, vakfa hizmet yollarını açık tutmak anlayışını yerleştirmek amacıyla vakıf başkanlığı görevinden ayrıldı. (21 Mayıs 1990) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na oy birliği ile Cahit Kocaömer getirildi.
Yapılan yönetim kurulu toplantısında vakfın kurulduğu günden beri başkanlığı büyük bir özveri ile sürdüren Feyyaz Tokar, yaşamı boyunca Onursal Başkan seçildi. (15 Temmuz 1990) Yönetim Kurulu’nun bu kararı, Vakıf Genel Kurulu’nun olağan toplantısında oy birliği ile onaylandı. (28 Nisan 1991)
Kabataş Erkek Lisesi 1938 yılı mezunlarından Müfit Birsen, vakfın kısa zamanda yaptığı başarılara destek olmak amacıyla tüm mal varlığını vakfa bağışladı.
Kabataş Erkek Lisesi’nin çağdaş eğitim gelişmelerine ayak uydurabilmesi amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı ile aşamalar halinde yapılan işbirliği sonunda, tarihi Feriye Karakolu’nun restorasyon çalışmalarının gerçekleşmesi için sağlanan ödenekle inşaata başlandı.
Restorasyonu yapılarak Eğitim ve Kültür Sitesi haline getirilecek olan tarihi Feriye Karakolu’nun temeli, Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol’un da katıldığı bir törenle atıldı. (26 Eylül 1991)
Feriye Karakolu restorasyon işlerinde temel ve statik hesaplarla ilgili tüm işlemler Kabataş Erkek Lisesi mezunlarından İrfan Balioğlu tarafından yürütüldü.
Dönemin Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, Maliye Bakanı Adnan Kahveci ve Anakent Belediye Başkanı Nurettin Sözen’in katıldıkları Pilav Günü’nde açık hava spor tesisleri faaliyete geçirildi. (09 Haziran 1991)
Kuruldukları yıl ve yetiştirdikleri öğrenci sayısı ile gelenekleri oluşmuş ve eğitime önemli katkılarıyla vakıfları etkinlik kazanmış okullar yeni bir çalışma yapılmasına ihtiyaç duydular. Bu nedenle; Kabataş Erkek Lisesi, Haydarpaşa Lisesi, Galatasaray Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, İstanbul Lisesi, Nişantaşı Anadolu Lisesi eğitim vakıfları bir araya gelerek dayanışma içinde çalışmaya karar verdiler.
Çalışmalarını daha planlı ve etkili konuma getirmek için bu vakıflardan ve daha sonra aynı koşulları taşıyan vakıfların katılması amacı ile Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi (TEVDAK) kuruldu. Konsey Başkanlığı’na Feyyaz Tokar getirildi.
Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi, Milli Eğitim Bakanlığı üst düzey yöneticilerinin katıldığı toplantıda;
a)Gelenekleri oluşmuş ve vakıfları işlerlik kazanmış okullara özel statü sağlanması.
b)Öncelikle koşullarının uygunluğu nedeniyle Kabataş Erkek Lisesi’nden başlamak üzere, diğer okullarında statülerinde uyum sağlayabilecekleri daha gelişmiş eğitim modelleri için hazırlık yapmaları. c)Dayanışma Konseyi bünyesindeki okulların “Laboratuar Okul” olarak kullanılmaları, bugün için de donanımları yapılması, yeni model ve programların uygulanabileceği ortamlara dönüştürülmesi konularında görüş birliğine varıldı. (25 Temmuz 1991)
Sözü edilen toplantıda görüş birliğine varılan konular Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayına sunuldu. Dönemin Milli Eğitim Bakanı tarafından da onaylandı.
7.Milli Eğitim Şurası’na deneme mahiyetinde yabancı dil öğretimini takviyeli olarak yapan liselerin açılması öngörülmüştü.
Günümüzde yabancı dil öğrenmenin gerekliliği ve genel liselerimizdeki dil öğretiminin yetersizliğinin giderilmesi amacıyla Kabataş Erkek Lisesi’ne anadolu liselerinden farklı bir statü kazandırılması düşünüldü. Türkçe eğitim yapılarak lise önüne bir yıl hazırlık sınıfı açılması, Lise 1,2,3, sınıflarda takviyeli olarak ingilizce okutulması esasına dayanan yönetmelik hazırlandı.
Böylece okulumuza kazandırılan yeni statü çerçevesi içinde öğrenci alımı, kayıt kabul konularına açıklık kazandırıldı. (15 Mayıs 1992)
Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi toplantısı için Kabataş Erkek Lisesi’ne gelen Milli Eğitim Bakanı Köksal Toptan’a, Vakıf Bahçesi’nde restorasyonu devam eden Feriye Karakolu inşaatı gezdirildi, hazırlanan maket üzerinde gerekli açıklamalar yapıldı.
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

Tekel arsası içinde bulunan ve Zaptiye Koğuşları adıyla anılan harap binaların restore edilerek resim atölyeleri, müzik derslikleri, konser salonu, öğrenci lokali, spor salonu haline dönüştürülmesi için gerekli proje çalışmalarına yine aynı mimarlar ekibince başlandı. Bu projelerin gerçekleşmesi için maddi gücü olan Kabataşlıların yardım etmesi, belirli oranda yardım yapan kişilere yardımları oranında bazı bölümlere adlarının verileceği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Kocaömer tarafından Kabataşlılar’a duyuruldu.
Bu arada Sabancı Vakfı ile de temasa geçen Vakıf Başkanı Kocaömer, Yönetim Kurulu’nun da görüşlerini alarak Sabancı Vakfı’nın tüm projeye Milli Eğitim Bakanlığı yanında 12 milyarlık bir destekle katılmasını içeren anlaşmayı Milli Eğitim Bakanı Köksal Toptan’ın katılımıyla imzaladı. (16 Eylül 1992)
Bu çalışmalar okula ve vakfa olan ilgiyi arttırdı. Gelişmeleri gören Kabataş Erkek Lisesi emekli biyoloji öğretmeni Zeria Öğüt, ailesinden kalan Erenköy’deki, 1943 mezunu Halil İbrahim Karagülle de Küçükyalı’daki dairelerini bağışladılar.
Okulun yeni statüye kavuşması öğrenci ve veliler arasında ilgiyi arttırdı. Bu nedenle kız öğrencilerin yatılı olma isteğinin karşılamak amacıyla yatılı kız öğrenci alınmaya başlandı. (1994)
1944 yılı mezunlarından Anuştekin Tokgöz’ün çabalarıyla Kabataş Kültür Merkezi ile Okul Kampüsü’nün tüm sıhhi tesisatı ile ilgili alt yapısı yenileştirildi, ısı sistemi merkezi kuruldu ve sistem doğal gaza dönüştürüldü.
Kabataş Kültür Merkezi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın olumlu görüşleri ile Milli Emlak’tan 49 yıllığına kiralandı.
Vakıf Başkanı Cahit Kocaömer’in çalışmaları, çevresi, güvenli kişiliği, Kültür Merkezi için gerekli maddi ve manevi desteğin sağlanmasını kolaylaştırdı.
Kabataş Erkek Lisesi ve Kabataş Kültür Merkezi, İstanbul Boğazı’nın en güzel yerinde, simgesel bir eğitim kurumu olarak ortaya çıktı. Buranın uluslararası kültür, sanat ve bilim alanında bir merkez olması, özellikle Boğaziçi ile ilgili kültürel, sanatsal ve bilimsel yapıtların toplandığı bir araştırma kitaplığının oluşmasını gündeme getirdi. Bu nedenle okul kitaplığına “Boğaziçi Kitaplığı” adı verildi. 1946 yılı mezunlarından ve vakıf kurucu üyelerinden, işadamı Kaya Turgut, Kabataş Kültür Merkezi B-Blok’ta bulunan sanat derslikleri ve Boğaziçi Kitaplığı’nın tefriş ile ilgili giderlerini karşıladı. Ayrıca Kabataş Kültür Merkezi’nde çok amaçlı kültürel etkinliklerde kullanılacak hale getirilen Hamdi Saver Salonu’ndan ayrı olarak okulun A kapısı girişindeki Sevgi Turgut Spor Salonu’nu da yaptırdı. Salon 24 Kasım 1995 Öğretmenler Günü’nde, Kültür Sitesi ise 27 Kasım 1995 Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açıldı. Kabataş Eğitim Vakfı Sabancı Kültür Sitesi’nde kurulan Kabataş Kültür Merkezi ile Kabataş Erkek Lisesi tarihinde geçmişten geleceğe açılan bir kültür köprüsünün temeli de atılmış oldu.
Kabataş Erkek Lisesi karma eğitimin ilk kız mezunlarını verdi. (1996-1997 öğretim yılı sonu)
Vakfın desteği ile okul derslik binasının ve yatakhane binasının çatısı köklü onarımla yenilendi.(1996) (1997)
A Blok’ta 45 ve 60 kişilik iki cep sineması ile Kültür Merkezi ve okulumuzun çağdaş teknoloji ile donatılmış konser ve tiyatro salonuna kavuşması için yapılan çalışmalar sonuçlandı. (1997) A Blok’taki sinema salonunun altındaki Hamdi Saver Salonu, 170 kişilik tiyatro ve konser salonu olarak açıldı. ( Kasım 1997)
Tarihi bir yapı içinde eğitim, öğretimini sürdüren ve geleneği olan Kabataş Erkek Lisesi’nin geçmişten gelen obje ve belgelerini yeni ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla okul yönetimi tarafından ilk müze çalışmaların temeli atılmıştı. (1986) Kabataş Kültür Merkezi’nin açılmasıyla bu müze girişimini daha etraflı ve bilimsel olarak düzenlemek amacıyla Yıldız Üniversitesi Müze Bölümü ile ilişki kuruldu. Bölüm Başkanı Prof.Dr.Tomur Atagök’ün önderliğinde okul-müze çalışmaları tamamlanarak, belki Türkiye’de ve dünyada ilk örneği olan okul müzesi, okulun derslik binasının salonlarında açıldı. (1999)
Vakfın yapılan olağan genel kurul toplantısında 6 yıldır vakıf başkanlığı görevini sürdüren Cahit Kocaömer, vakıf başkanlığından ayrılarak yerine oy birliği ile Nurettin Ok seçildi.
(25 Nisan 1999)
Bilim alanında ün yapan, bir çok öğrenciler yetiştiren Kabataş Erkek Lisesi’nin unutulmaz Matematik öğretmeni Kemal Gürsan’ın büstü açıldı. (1999)
1957 mezunlarından Prof.Dr. Ahmet Taner Kışlalı’nın karanlık güçlerin suikast saldırısı sonunda öldürülmesi tüm yurtta olduğu kadar okulumuzda da derin bir üzüntü yarattı. Adının yaşatılması amacıyla eski kültür binamızda bulunan konferans salonuna Prof.Dr.Ahmet Kışlalı adı verildi.
1 Mayıs 2001 tarihinde Vakıf Başkanlığına Erdal Dumanlı seçildi.
Okul bahçesine öğretmen Behçet Necatigil ve Zeria Bali’nin büstü yaptırıldı.
Okula ve vakfa yaptığı hizmetlerinden ötürü adlarını yaşatmak amacıyla Kültür Sitesi’ndeki A Blok’a Feyyaz Tokar (20 Nisan 2002), B-Blok’a da Cahit Kocaömer (30 Haziran 2002) adları verildi.
Okulun derslik ve yatakhane binalarının olası bir depreme karşı temel güçlendirme çalışmaları okulumuz eski mezunlarından Prof.Dr.Remzi Ülker tarafından başlatıldı. Remzi Ülker’in hazırladığı proje kapsamında güçlendirme çalışmaları Eylül-2002’de bitirildi. Bu çalışma ile;
a)Okul zeminin jet-grout sistemi ile güçlendirilmesi,
b)Binaların temel ve betonarmelerinin depreme karşı güçlendirilmesi,
c)Okul binası üst katının özel bir sistemle depreme karşı güvenliğinin sağlanması,
gerçekleştirilmiş oldu. Okul Müdürü Korel Haksun 25 Ocak 2005'te yaş haddinden emekli oldu. 26 Ocak 2005 tarihinden itibaren, daha önce Yenilevent Lisesi'nde Müdür olan Recep Memiş Kabataş Erkek Lisesi'nde 15. Müdür olarak göreve başladı. 17 Nisan 2005'te yapılan Genel Kurul'da Erol Demirdöven Vakıf Başkanı oldu.

MİSYONUMUZ : Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, Köklü bir tarihi geçmişi ve gelenekleri olan, Çağdaş ve bilimsel düşünceyi temel alan, Sorgulayan ve sorumluluk üstlenen gençler yetiştirmeyi amaç edinen, Geleceğin Türkiye'sinde yetiştirdiği gençlerin söz sahibi olmalarını amaçlayan, Kendine güvenen, olaylara duyarsız kalmayan, hak aramasını bilen, toplum kurallarına saygılı, etik değerlere önem veren gençleri yüksek öğretime hazırlamaktır.
VİZYONUMUZ : Doğru düşünen, sorgulayan, araştıran, Değişime açık, Laik, demokratik bilince sahip, En az iki yabancı dil bilen, Çevre bilinci gelişmiş, Fen, sosyal, dil, sanat, spor alanlarında uygulamalı eğitime önem veren, Her alanda başarıyı yakalayan, Bulundukları her ortamda farklılık yaratan, Öncülük görevi üstlenen bireyler yetiştirmek
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

MesajKonu: Geri: Anadolu Teknik Liseleri   Anadolu Teknik Liseleri Icon_minitimePaz Nis. 13, 2008 6:17 pm

Levent Kız Meslek Lisesi
Kurumumuz Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak, 1969 – 1970 Eğitim Öğretim yılında Natuk Feyyaz Birkan tarafından hibe edilen, Levent Sülün Sokaktaki binada Kız Sanat Ortaokulu olarak öğretime başlamıştır. 1972’de lise olmuştur. Aynı yıl iki bina kiralanarak Pratik Sanat Okulu ve Anaokulu açılmıştır. 1973 yılında ise şimdiki binamızda eğitim-öğretime geçilmiştir.

Kız Meslek Liselerine Öğrenci talebinin artmasıyla birlikte 1986’da Pratik Kız Sanat Okulu bünyesinden ayrılarak bağımsız bir okul haline gelmiştir. Aynı yıl binamızın yarısında öğretim yapan Faik Binalİlkokulunun taşınmasıyla da anaokulumuz bünyemize alınmıştır. Ilköğrenimini tamamlayan kız öğrencilerin 4 yıl süren lise eğitimlerinin ardından üç ayrı meslek dalından birinde (Cilt Bakımı- Güzellik, Tekstil - Konfeksiyon, Çocuk Gelişimi) uzmanlaşarak mesleksahibi olabildikleri bir okuldur. Son sınıflar 3308 sayılı yasaya göre işletmelerde eğitimlerini sürdürmekte ve henüz okul yıllarında iş yaşamının inceliklerini tanımaktadırlar.

Okulumuz bugün itibariyle, İstanbul’un en bilinen ve gözde semtlerinden Levent’te Akmerkez’in karşısında, öğretmen, veli, öğrenci ve yakın çevrede iş birliği yaptığı paydaşlarıyla; kaliteli ve nitelikli eğitim – öğretim anlayışıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. 2006–2007 Eğitim-Öğretim yılının II. Kanaat Döneminde Hayırsever Nejat SABUNCU tarafından yeni yaptırılacak olan binasında, Nejat Sabuncu Anadolu Kız Meslek Lisesi olarak eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmesi öngörülmektedir.

Misyonumuz

Okulumuzun misyonu Türk Milli Eğitimin temel amaçları doğrultusunda, okul öncesi eğitim, tekstil ve cilt bakımı-güzellik sektörüne dünya standartlarına uygun ara eleman yetiştiren kurum olmaktır.

Vizyonumuz

Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı, ülkesini seven, dürüst, demokratik, kendi dallarında iyi bir beceri eğitimi almış, mutlu, gelecek korkusu olmayan öğrencilerle, mesleki eğitim veren yüksek öğrenim kurumlarına öğrenci ve sektöre ara eleman yetiştirmektir
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

MesajKonu: Geri: Anadolu Teknik Liseleri   Anadolu Teknik Liseleri Icon_minitimePaz Nis. 13, 2008 6:17 pm

MehmetAli Büyükhanlı Ticaret Meslek Lisesi

Okulumuz 4 katlı tek binadan oluşmaktadır.
Bu bina içerisinde
21 adet derslik,
4 adet bilgisayar laboratuvarı,
1 adet kütüphane,
1 adet kantin
bulunmaktadır.
Sınıflaımızdan 2 tanesi akıllı sınıf olarak tasarlanmıştır. Bu sınıflarımızda,
Görüntüyü perdeye yansıtan projeksiyon cihazı,
Projeksiyon perdesi,
Ses sistemi,
Öğretmen masasına içine yerleştirilmiş bilgisayar,
İnternet bağlantısı
bulunmaktadır.
Özel olarak yaptırdığımız öğretmen masalarının içinde bilgisayarın kasası bulunmaktadır. Öğretmenin bilgisayarda yaptığı işlemler eğer isterse projeksiyon cihazı ile perdeye akarılmaktadır. Sınıflarımızın tamamında bu altyapı bulunmaktadır. Ancak projeksiyon cihazı şu anda sadece 2 sınıfımızda bulunmaktadır.

Bilgisayar laboratuvarlarımız 4 tanedir. Tüm laboratuvarlarımızda projeksiyon ve perde sabit olarak bulunmaktadır. Bilgisyarlarımız sürekli ynilenmekte ve çağın gereklerine ayak uydurmaktadır. Laboratuvarlarımızın 3'ünde 20+1, diğerinde ise 50+1 adet bilgisayar bulunaktadır.

Kütüphanemiz yaptığımız son çalışmalardan sonra kapalı kalmaktan kurtarılıp, öğrencilerin ve öğretmenlerin her an faydalanabileceği bir hale getirilmiştir. Bu kapsamda kütüphane içerisinde çok amaçlı küçük bir salon oluşturulmuş, projeksiyon ve bilgisayar yerleştirilierek isteğen öğretmenlerin derslerini burada yapması sağlanmıştır.

Ayrıca öğrencilerimizin faydalanabilmesi için 4 adet internete bağlı bilgisayar yerleştirilerek, öğretmenlerinin verdiği ödevleri araştırabilme imkanı sağlanmıştır. Bu bilgisayarlar için maliyeti azaltan, enerji tasarrufu sağlayan ve yönetilebilirliği kolaylaştıran "office station" cihazları kullanılmaktadır.

misyon

Ülkesini ve milletini seven, ülkesinin kalkınmasında sorumluluk üstlenen, mesleğinin kalitesine öncülük eden, mesleki bilgiye ulaşan ve kullanan, karar verme becerisi gelişmiş, girişimci bireyler yetiştirmektir.
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

sakıp sabancı anadolu lisesi

Okulumuz 1929 yılında Yıldız Sarayı'nda Sultan Abdülhamit'in başhekimine
ait evde 50.İlkokul adıyla öğretime açılmıştır.
1948-1949 Öğretim yılında Yıldız İlkokulu adını almıştır.
Barbaros bulvarının açılışında yıkılan binanın yerine yapılan
yeni binası 26 Eylül 1964 tarihinde açılmıştır. Hacı Ömer Sabancı Vakfı tarafından
1981 yılında yapılan 1.Tadilat ve ek bina inşası sonunda değerli iş adamlarımızdan merhum
Sakıp Sabancı'nın adı okulumuza verilerek
Sakıp Sabancı Yıldız İlköğretim Okulu adını almıştır.
1992 yılında Hacı Ömer Sabancı Vakfı tarafından 2. Ek bina ve
tadilat inşaatı yapılmış, 1992-1993 Öğretim yılından itibaren
Sakıp Sabancı Lisesi adıyla eğitimimizin hizmetine girmiştir.
1993-1994 Öğretim yılından itibaren yabancı dil ağırlıklı lise programı uygulanan
okulumuz 1998-1999 Öğretim yılında
Anadolu lisesine dönüştürülmüştür. Öğretim süresi 4 yıldır
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

sakıp sabancı anadolu lisesi

Okulumuz 1929 yılında Yıldız Sarayı'nda Sultan Abdülhamit'in başhekimine
ait evde 50.İlkokul adıyla öğretime açılmıştır.
1948-1949 Öğretim yılında Yıldız İlkokulu adını almıştır.
Barbaros bulvarının açılışında yıkılan binanın yerine yapılan
yeni binası 26 Eylül 1964 tarihinde açılmıştır. Hacı Ömer Sabancı Vakfı tarafından
1981 yılında yapılan 1.Tadilat ve ek bina inşası sonunda değerli iş adamlarımızdan merhum
Sakıp Sabancı'nın adı okulumuza verilerek
Sakıp Sabancı Yıldız İlköğretim Okulu adını almıştır.
1992 yılında Hacı Ömer Sabancı Vakfı tarafından 2. Ek bina ve
tadilat inşaatı yapılmış, 1992-1993 Öğretim yılından itibaren
Sakıp Sabancı Lisesi adıyla eğitimimizin hizmetine girmiştir.
1993-1994 Öğretim yılından itibaren yabancı dil ağırlıklı lise programı uygulanan
okulumuz 1998-1999 Öğretim yılında
Anadolu lisesine dönüştürülmüştür. Öğretim süresi 4 yıldır
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

MesajKonu: Geri: Anadolu Teknik Liseleri   Anadolu Teknik Liseleri Icon_minitimePaz Nis. 13, 2008 6:18 pm

yeni levent lisesi

1970-1971 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA BEŞİKTAŞ İLÇESİNDE GENEL LİSE OLARAK AÇILMIŞTIR.

2000-2001 ÖĞRETİM YILINDAN İTİBAREN YABANCI DİL AĞIRLIKLI LİSE STATÜSÜ KAZANMIŞTIR. OKUL HİZMET BİNASI 3500 M2 LİK BAHÇE ALANI İÇERİSİNDE 25 DERSLİK OLARAK İNSA EDİLMİŞTİR.

OKULDA FİZİK,KİMYA ,BİYOLOJİ, BİLGİSAYAR LABORATUARI, KÜTÜPHANE, HALI SAHA, VOLEYBOL, BASKETBOL VE AÇIK TENİS OYUN ALANLARI MEVCUTTUR.

EĞİTİM-ÖĞRETİMDE BARKOVİZYON, TELEVİZYON, PROJEKSİYON, TEPEGÖZ, BİLGİSAYAR, VCD GİBİ TEKNOLOJiK EKİPMANLAR KULLANILMAKTADIR.

MİSYONUMUZ

MİLLİ EĞİTİM TEMEL KANUNU ÇERÇEVESİNDE MİLLİ,AHLAKİ VE EVRENSEL DEĞERLERİ BENİMSEMİŞ, YÜKSEKÖĞRETİM PROGR----- HAZIR BİREYLER YETİŞTİRMEKTİR.

VİZYONUMUZ

ÜLKEMİZİN GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİRECEK YÜKSEK KÜLTÜR VE MEDENİYETİN TEMSİLCİSİ VE ELÇİSİ OLDUĞUNUN FARKINDA VE BİLİMSEL GERÇEKLER IŞIĞINDA HOŞGÜRÜLÜ, KATILIMCI ÇAĞIN GEREKTİRDİĞİ BİLGİ BİRİKİMİNE SAHİP ÖZGÜVENLİ EVRENSEL DÜŞÜNEBİLEN VE ÜRETEN İNSAN TİPİ OLUŞTURMAKTIR
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

MesajKonu: Geri: Anadolu Teknik Liseleri   Anadolu Teknik Liseleri Icon_minitimePaz Nis. 13, 2008 6:18 pm

yeni levent lisesi

1970-1971 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA BEŞİKTAŞ İLÇESİNDE GENEL LİSE OLARAK AÇILMIŞTIR.

2000-2001 ÖĞRETİM YILINDAN İTİBAREN YABANCI DİL AĞIRLIKLI LİSE STATÜSÜ KAZANMIŞTIR. OKUL HİZMET BİNASI 3500 M2 LİK BAHÇE ALANI İÇERİSİNDE 25 DERSLİK OLARAK İNSA EDİLMİŞTİR.

OKULDA FİZİK,KİMYA ,BİYOLOJİ, BİLGİSAYAR LABORATUARI, KÜTÜPHANE, HALI SAHA, VOLEYBOL, BASKETBOL VE AÇIK TENİS OYUN ALANLARI MEVCUTTUR.

EĞİTİM-ÖĞRETİMDE BARKOVİZYON, TELEVİZYON, PROJEKSİYON, TEPEGÖZ, BİLGİSAYAR, VCD GİBİ TEKNOLOJiK EKİPMANLAR KULLANILMAKTADIR.

MİSYONUMUZ

MİLLİ EĞİTİM TEMEL KANUNU ÇERÇEVESİNDE MİLLİ,AHLAKİ VE EVRENSEL DEĞERLERİ BENİMSEMİŞ, YÜKSEKÖĞRETİM PROGR----- HAZIR BİREYLER YETİŞTİRMEKTİR.

VİZYONUMUZ

ÜLKEMİZİN GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİRECEK YÜKSEK KÜLTÜR VE MEDENİYETİN TEMSİLCİSİ VE ELÇİSİ OLDUĞUNUN FARKINDA VE BİLİMSEL GERÇEKLER IŞIĞINDA HOŞGÜRÜLÜ, KATILIMCI ÇAĞIN GEREKTİRDİĞİ BİLGİ BİRİKİMİNE SAHİP ÖZGÜVENLİ EVRENSEL DÜŞÜNEBİLEN VE ÜRETEN İNSAN TİPİ OLUŞTURMAKTIR
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

İ.S.O.V. Dinçkök Anadolu Teknik lisesi

İstanbul İli Beşiktaş İlçesi Rumelihisarı Mahallesi Akatlar da 13.231 m2 bir arsanın Milli Eğitim Müdürlüğü nce İstanbul Sanayi Odası Vakfına tahsisi için bir protokol imzalanmış ve bu arsa üzerine Mesleki Teknik Eğitim Kompleksi inşa edilmiştir. Bu kompleks 5 ayrı bloktan meydana gelmektedir. Bloklardan meydana gelen bina oturma alanı 4.196 m2 olup; 25 derslik, 10 atölye, 4 laboratuar, Kapalı Spor Salonu, Kütüphane, Bilgisayar laboratuarı, Müzik Laboratuar, Revir, 3 hobi salonu ve müstakil Konferans Salonundan meydana gelmektedir.
Anadolu Teknik Lisesi projesiyle modern bir bina inşa edilmiş olup, modern sınıf ve atölyelerde Eğitim-Öğretim faaliyetleri 2006-2007 Eğitim-Öğretim yılında başlamıştır. Okulumuz sanayimizin ihtiyacı olan; bilgisayar, iletişim, yabancı dil bilgisine ve mesleki yeterliliklere sahip nitelikli insan gücünün yetişmesinde aktif rol alacaktır.
Okulumuza merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavı ile öğrenci alınmakta olup; İngilizce, Almanca, Fransızca ve Japonca dilleri ile eğitim ve öğretim yapılmaktadır. Okulumuza 2 alanda öğrenci alınmaktadır,
Bu alanlar :
Elektrik - Elektronik Teknolojisi Alanı
Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı
İSOV-VEHBİ KOÇ YAŞAM BOYU EĞİTİM MERKEZİ

Eğitim Kompleksi bünyesinde bulunan Yaşam Boyu Eğitim Merkezi sayesinde İstanbul ve Anadolu muzun her yerinden gelen, Mesleki ve Teknik Eğitim okullarında görev yapan öğretmenlerin sanayideki son gelişmeleri yakından takip etmelerini sağlamak ve mesleki gelişimlerini desteklemek amacıyla eğitimler verilecektir. Bu bağlamda, Yaşam Boyu Eğitim Merkezi miz aynı zamanda Hizmet İçi Eğitim Merkezi olarak da hizmet verecektir.
Bütün bunların yanı sıra yaşam boyu öğrenim ilkeleri ışığında birçok kurs, seminer, çıraklık eğitimi ve yetişkin eğitimi programları Yaşam Boyu Eğitim Binamızın çatısı altında gerçekleştirilecektir.

İSOV-SABRİ ÜLKER SPOR SALONU
Eğitim Kompleksimiz içinde bulunan spor salonumuz 500 kişi kapasite içermekte olup uluslar arası normla sahiptir. Spor salonumuz, okul öğrencilerinin spor aktivitelerinin yanı sıra ulusal ve uluslar arası birçok müsabakaya ev sahipliği yapma noktasında hazır hale gelmiştir.

İSOV-SAKIP SABANCI KONFERANS SALONU

Eğitim Kompleksimiz bünyesinde bulunan konferans salonumuz Fuayesiyle birlikte birçok Seminer, Konferans ve Kongreye ev sahipliği yapacak normların hepsini bünyesinde barındırmaktadır. Konferans Salonumuz özerk bir projeye sahip olup, okulumuzdan ayrı olarak iş dünyamızın ve eğitim dünyamızın kurumsal veya bilimsel toplantı yapmalarına imkan sağlayacak bütün koşulları yerine getirmektedir
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan

Maçka Akif Tunçel Endüstriyel Teknik Okulları

Ülkemizin en eski mesleki ve teknik eğitim öğretim kurumlarından biri olan okulumuz 16.09.1945 tarihinde Tophane' deki Askeri Merkez Komutanlığı binasında Tophane Sanat Okulu adı ile açılmıştır. Okul binasının 1958 yılında istimlak edilmesi nedeniyle I. Dünya Savaşı yıllarında İtalyanlar tarafından büyükelçilik binası olarak kullanılmak istenmiş, bunun için yapımına başlanmıştır. Ancak savaş nedeniyle o dönemin padişahı tarafından inşası durdurulmuştur. Okul binası bir sürede tekel deposu olarak kullanıldıktan sonra İstanbul Belediye Başkanlığı yapan Sn. Fahrettin Kerim Gökay'ın yardımlarıyla bugünkü binasına taşınarak Maçka Sanat Enstitüsü adını almıştır. Daha sonra sırasıyla Teknik Öğretmen Yüksek Okulu , Tekniker Okulu, Tekniker Yüksek Okulu adları altında eğitim vermiştir. Bir süre sonra bu okullar kapatılarak Maçka Endüstri Meslek Lisesi adıyla öğretime devam edilmiştir. Okulumuz , 1969 yılında Teknik Lise, 1983 yılında Anadolu Teknik Lisesi, 1985 yılında Anadolu Gazetecilik Lisesi son olarak da 1992 yılında Maçka Akif Tunçel adını alarak eğitim ve öğretime devam etmektedir.
Ayrıca okulumuzda 1980 yılına kadar Maçka'nın Sesi adı altında kısa dalgada radyo yayını yapıldı.
Okulumuzun ilk müdürü Kemal KERPİÇÇİ'dir. Daha sonralarda sırasıyla Ahmet Hamdi ANNAÇ, Mükim BİLGİLİ ve Sezai YALINES okulumuzda müdürlük yapmışlardır. Şu anda da okullarımızın müdürlüğünü 03.06.2003 tarihinden itibaren İsmail TUTAL yapmaktadır.

Misyon

Milli Eğitimin genel amaçları ve temel ilkeleri, Mesleki ve Teknik Eğitimin amaçları doğrultusunda, Atatürk ilke ve inkılaplarına inanan,
Hukukun üstünlüğüne, demokratik yaşam biçimine inanan sosyal ve kültürel kalkınmayı destekleyen,
Ulusun çıkarlarını kendi çıkarlarından üstün tutan, mesleki eğitimde bilimsel düşüncenin önemine inanan, enerjik ve kendinden emin, öğrencileri ile el ele daima ileriyi hedefleyen eğitim kadrosu ve öğrencilere sahibiz.
Bütün bu özelliklerin yanında üretken, bilgili, becerili ve sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek elamanlar yetiştirmek, kendi alanında bir yüksek öğretime devam edecek, düşünen, araştıran, sorgulayan, ülkesi için iyi hizmetler verebilecek bireyler yetiştirmektir.

Vizyon

Ortaöğretimde eşdeğer kurumlarla yarışırken, var olan ekipman ve donanımlarımızı daha da geliştirerek öğretim standartlarına çıkarmak
Öğrenciye öğrenme adına her türlü fırsatı verip bu konuda velinin de katılımını sağlamak
Öğretmenlerin kendilerini teknolojiye uygun olarak geliştirmelerine yardımcı olmak
Tüm kurum olarak kültürel zenginliklerimizi yok etmeden çağın yenilikleriyle birleştirerek mesleği ile ilgili yenilikleri takip edebilmek
Değişime ayak uydurabilmek, daima daha üst standartlara ulaşmak ve bütün bu gelişimler sonucunda bir yüksek öğretim kurumu olabilmektir.

Anadolu Teknik Liseleri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri