Acelya
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Acelya

ACELYANIN DÜNYASI DOSTLUGUN VE SEVGININ TEK SIMGESI

PortalPortal  AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Haram Yemeyen Ordu

YazarMesaj
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan
Doğum tarihi : 01/04/65

Haram Yemeyen Ordu Empty
MesajKonu: Haram Yemeyen Ordu   Haram Yemeyen Ordu Icon_minitimePtsi Tem. 07, 2008 5:57 pm

Osmanlı ordusunun, İslam'ı tek bir bayrak altında toplamak gayesiyle Mısır seferine giderken Gebze yakınlarındaki bağlık-bahçelik bir arazide mola verdiğinde Yavuz Sultan - Selim'in bütün askerlerin heybelerini arattığını ve hiçbirinde meyve cinsinden birşey çıkmaması üzerine ellerini Ulu Dergah kaldırıp :

Allahım, sonsuz şükürler olsun. Bana haram yemeyen bir ordu lutfettin. Eğer askerimin içinde tek bir kişi sahibinden izinsiz bir meyve yeseydi ve ben bunu haber alsaydım Mısır seferinden vazgeçerdim'.' diyerek Rabbine sonsuz hamd ü senalarda bulunmuştur.
https://acelya.forumakers.com
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan
Doğum tarihi : 01/04/65

Haram Yemeyen Ordu Empty
MesajKonu: Geri: Haram Yemeyen Ordu   Haram Yemeyen Ordu Icon_minitimePtsi Tem. 07, 2008 5:58 pm

romen rakamlari 0)window.location.href(this.options[this.selectedIndex].value)" size=1 name=frmAra0> :: başka nerede? Google Türk Dil Kurumu AlltheWeb Türkçe Bilgi MS Network

1. içinde sıfır barındırmayan, ondalık sistemi olmayan ve sıfır keşvedildikten sonra karizmayi cizdirmis olan rakamlardir. simdilerde sadece şekil olsun diye saatlerde veya yüzyil göstermede falan vb.. kullanılıyor, nostalji yapılıyor.

sayılar i , v , x , l , c , d , m sembollerinin değişik pozisyonlarda * yanyana getirilmesiyle sayılar oluşturulur.

bu sayılarla 4 işlem yapmak olanaksızdır.
i - 1
ii - 2
iii - 3
iv - 4
v - 5
vi - 6
vii - 7
viii - 8
ix - 9
x - 10
xi - 11
xii - 12