Acelya
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Acelya

ACELYANIN DÜNYASI DOSTLUGUN VE SEVGININ TEK SIMGESI

PortalPortal  AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Tarihten unutulmaz cevaplar...

YazarMesaj
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan
Doğum tarihi : 01/04/65

Tarihten unutulmaz cevaplar... Empty
MesajKonu: Tarihten unutulmaz cevaplar...   Tarihten unutulmaz cevaplar... Icon_minitimeSalı Tem. 08, 2008 5:30 pm

Sokrat Ölüme mahkum edildiğinde, eşi:
- Haksız yere öldürülüyorsun, diye ağlamayabaşlayınca, Sokrat:
- Ne yani, demiş. Birde haklı yere mi öldürülseydim!

Dünya nimetlerine ehemmiyet vermeyen yaşayış vefelsefesiyle ünlü filozof Diyojen, bir gün çok dar bir sokaktazenginliğinden başka hiçbir şeyi olmayan kibirli bir adamlakarşılaşır. İkisinden biri kenara çekilmedikçe geçmek mümkün değildir...Mağrur zengin, hor gördüğü filozofa: "Ben bir serserinin önünden kenaraçekilmem" der. Diyojen, kenara çekilerek gayet sakin şu karşılığı verir:
- Ben çekilirim!!Bir şemsiye tamircisi, yazmış olduğu şiirleriincelemesi içinSheaksper'a gönderdiğinde, ünlü yazarın cevabı şu olur:
- Dostum siz şemsiye yapın, hep şemsiye yapın,sadece şemsiye yapın..Meşhur bir filozofa:
- Servet ayaklarınızın altında olduğu halde nedenbu kadar fakirsiniz, diye sorulduğunda:
- Ona ulaşmak için eğilmek lazım da ondan, demiş.

Dostlarında biri, Fransız kralı 15. Lui' ye:
- Majesteleri, demiş. Akıl vergisi almayı hiçdüşündünüz mü? Hiçkimse budalalığı kabul etmeyeceğine göre, herkes böylebir vergiyi seve seve öder.Kral, alaylı alaylı gülerek:
- Hakikatten enteresan bir fikir, cevabını vermiş.Bu buluşunuza karşılık,sizi akıl vergisinden muaf tutuyorum.

Kulaklarının büyüklüğü ile ünlü Galile' yehasımlarından biri:
- Efendim, demiş. Kulaklarınız, bir insan içinbiraz büyük değil mi?Galile:
- Doğru, demiş. Benim kulaklarım bir insan için biraz büyük ama,seninkiler bir eşek için fazla küçük sayılmaz mı?

Fransa hükümet ricalinden biri Napolyon' un birmuharebede tenkide kalkışıp parmağını harita üzerinde gezdirerek:
- Önce şurasını almalıydınız, sonra buradan geçerek ötesinizaptetmeliydiniz, gibi fikirler belirtmeye başlayınca, Napolyon:
- Evet, demiş. Onlar parmakla alınabilseydi dediğin gibi yapardım.

Bir toplantıda bir genç M. Akif küçük düşürmek için:
- Affedersiniz, siz veteriner misiniz? demiş. M.Akif hiç istifini bozmadan şu cevabı vermiş:
- Evet, bir yeriniz mi ağrıyordu?

İdam edilmek üzere olan bir mahkuma:
- Diyeceğin bir şey var mı? diye sorduklarında:
- Bu bana iyi bir ders oldu!!

Yavuz Sultan Selim, birçok Osmanlı padişahı gibisefere çıkacağı yerleri gizli tutarmış. Bir sefer hazırlığında,vezirlerinden biri ısrarla seferin yapılacağı ülkeyi sorunca, Yavuz ona:
- Sen sır saklamayı bilir misin? diye sormuş.Vezir:
- Evet hünkarım, bilirim dediğinde, Yavuz cevabı yapıştırmış:
- Bende bilirim.

Sultan Alparslan 27 bin askeriyle bizans topraklarında ilerlerken, keşfe gönderdiği askerlerden biri huzuruna gelip telaşla:
- 300 bin kişilik düşman ordusu bize doğru yaklaşıyor, der.Alparslan hiç önemsemeyerek şöyle der:
-Bizde onlara yaklaşıyoruz.

Bir filozofa sormuşlar: Şansa inanır mısınız?
Filozof: Evet, yoksa sevmediğim insanlarınbaşarısını neyle açıklardım...Kendini akıllı sanan herkes aptaldır.
https://acelya.forumakers.com

Tarihten unutulmaz cevaplar...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» TARIHTEN BIR SEY ALABILIRMIYIZ ??