Acelya
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Acelya

ACELYANIN DÜNYASI DOSTLUGUN VE SEVGININ TEK SIMGESI

PortalPortal  AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Hoş geldın ya şehri ramazan

YazarMesaj
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan
Doğum tarihi : 01/04/65

Hoş geldın ya şehri ramazan Empty
MesajKonu: Hoş geldın ya şehri ramazan   Hoş geldın ya şehri ramazan Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 9:48 am

hoş bulduk ey Allahın kulları kainetın efendısı muhamet mustafanın(sa) ümeti

Ramazan kardeş efendimizn senın için söğlediği en güzel hadis nedir .
Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve sevap bekleyerek ihya ederse geçmiş günahları afv olur. Kim Ramazanı, farziyyetine inanarak, Allah rızası için ve sevabı yalnız O'ndan bekleyerek oruçlu geçirirse, geçmiş günahları mağfiret olunur."

Peki ramazan kardeş senı diğer ibadetlerden ayıran nedir.
Ramazan ayında tutulan orucun sevabına had yoktur. Bu husus, bir hadis-i kudside şöyle beyan buyurulur:
"Adem oğlunun her ameli, kendisi içindir. Ancak oruç müstesna, o benim içindir. Onun karşılığını ben veririm..."
Bu hadis-i kudsinin sonunda: "... Çünküarzularını benim için terkediyoryemesini, içmesini ve şehevi " buyurulmuştur.

Razamazan kardeş orucun faydası ve hikmeti çoktur biraz bahsedermısın bize birazHadis-i şeriflerde geçen bazı hususları, kısaca maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz:
1-Bedenin sıhhati: Hemen hemen bütün hastalıklarda, doktorların hastalara perhiz tavsiye ettikleri herkesin ma'lumudur.
2-Nefsi, şehveti kırmak, şeytanı kahretmek, behimi duyguları azaltmak, nefsin şiddetli arzularına mukavemet.
3-Kalbin temizlenmesi, ruhun saflaşması.
4-Ahirette yüksek ecir ve büyük mertebeler verilmesi.
5-Meleklerin vasıflarıyle vasıflanmak. Helali bile, bir müddet yiyemeyen insan, haramdan elbette ki daha çok çekinir.
6-Günahların afv olunması.
7-Allahü tealaya yaklaşma. Çünkü O'nun emrine uyarak oruç tutuluyor.
8-Bir nevi bedenin zekatı veriliyor.
9-İnsanı sabra alıştırıyor.
10-Fakirlerin hallerine vakıf olunuyor ve böylece ictimai yardımlaşma temin edilmiş oluyor. Merhamet, şefkat duyguları artıyor.

Ey Kerîm Kardeşler!

Ey Müslümanlar!
İşte Ramazan, tüm hayrıyla ve bereketiyle yine bizi gölgelendirdi. O, Allahın diğer aylardan seçkin kıldığı, rahmet ve büyük ecirlerle donattığı bir aydır. Onun başı Rahmet, ortası Mağfiret ve sonu da ateşten Kurtuluştur. Allah [Subhânehu ve Tealâ] içerisinde dilediğini hesapsız mükâfatlandırarak Onu özel kılmıştır. Rasulullah [Salavâtullahi ve Selâmuhu Aleyh]in bir Kudsî hadisinde buyurduğu gibi:

Ademoğlunun -savm (oruç) dışındaki- tüm amelleri kendisi içindir. Ancak o (oruç) Benim içindir ve Ben onunla mükâfatlandıracağım

Bütün musluman alemınin bu ayı en güzel ve endeğerli şekılde geçirmeyi en faydalı şekılde sonuna erdirmeyi nasıp etsın aminnnnn
https://acelya.forumakers.com
sitekurucusu
Admin
Admin
sitekurucusu

Koç
Yılan
Doğum tarihi : 01/04/65

Hoş geldın ya şehri ramazan Empty
MesajKonu: Geri: Hoş geldın ya şehri ramazan   Hoş geldın ya şehri ramazan Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 9:52 am

https://acelya.forumakers.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» RAMAZAN AYI